عوامل موثر بر قیمت مشاوره روانشناسی

عوامل موثر بر قیمت مشاوره روانشناسی
لوگو جوونه

نویسنده: جوونه

تاریخ: 10 اسفند 1402

روانشناسی علمی است که به ما اجازه می‌دهد تا انبوهی از مشکلات روحی و روانی خود را برای همیشه رفع کنیم. قیمت مشاوره روانشناسی با توجه به فاکتورهای گوناگونی تعیین می‌شود و همواره یکی از دغدغه های اصلی مراجعان می باشد. لذا در این مقاله فاکتور های اثر گذار بر روی قیمت مشاوره روانشناسی که توسط سازمان نظام روانشناسی کشور به صورت حداقلی تعیین می شود را بررسی خواهیم کرد.

با ادامه این مقاله از جوونه همراه باشید تا شما خوانندگان عزیز را در این زمینه یاری کنیم.

عواملی که بر روی قیمت مشاوره روانشناسی اثر می‌گذارند

همان‌طور که بیان کردیم، امروزه هزینه مربوط به این نوع خدمات برطبق موارد متعددی مشخص می‌شود. این موضوع تنها مربوط به روانشناسی نیست و در بسیاری از حرفه‌های مشابه نیز می‌توان چنین امری را مشاهده کرد. مجموع این عوامل در کنار هم به ما اجازه می‌دهد تا قیمت هر جلسه روانشناسی را به شکل مناسبی تعیین کنیم.

شایان ذکر است که هزینه کلی جلسات روانشناسی به صورت سالانه تغییر پیدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال، قیمت مشاوره روانشناسی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ حدوداً بیست درصد افزایش پیدا کرد؛ بنابراین با اطمینان کامل می‌توان گفت که احتمالاً در سال آینده نیز با تغییر یافتن هزینه چنین خدماتی روبرو خواهیم بود.

مواردی همچون تحصیلات روانشناس، نوع مشاوره، دولتی یا خصوصی بودن مرکز مدنظر می‌توانند به صورت مستقیم بر روی قیمت مشاوره روانشناسی اثر بگذارند. تأثیر هر یک از این موارد نیز کاملاً متفاوت است و نباید اثر همه آن‌ها را یکسان دانست. در این بخش از متن هر یک از این پارامترها را به طور کامل بررسی می‌‌کنیم.

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

تحصیلات روانشناسی که به وی مراجعه کرده‌اید

اولین و مهم‌ترین موردی که بر روی هزینه مربوط به این موضوع اثر خواهد گذاشت، تحصیلات روان‌شناس است. طبیعتاً هرچه تحصیلات روانشناسی که به وی مراجعه کرده‌اید، بالاتر باشد، هزینه بهره‌گیری از دانش و تخصص وی نیز افزایش پیدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال، باید انتظار داشته باشید که هزینه مشاوره با روانشناسی که دارای مدرک تحصیلی دکتری است، نسبت به شخصی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد دارد، بیشتر باشد.

دلیل اصلی این امر نیز به افزایش تخصص روان‌شناسان با پیمودن مدارج تحصیلی عالی‌تر ارتباط دارد. قاعدتاً تلاش جهت دریافت مدرک تحصیلی دکتری آن هم در رشته دشوار روانشناسی نیازمند تلاش بالایی است و این موضوع در نهایت بر روی هزینه مراجعه به روان‌شناس مدنظر اثر می‌گذارد، البته این موضوع به معنای عدم مراجعه به روان‌شناسان دارای مدارک تحصیلی بالاتر نیست، تنها در حال بیان این امر هستیم که مدارج تحصیلی بر قیمت مشاوره روانشناسی اثرگذار هستند.

تخصص روانشناس

دومین موردی که می‌تواند نقش مهمی بر روی میزان تعرفه مشاوره روانشناسی داشته باشد، تخصص روان‌شناس است. احتمالاً با این امر آشنا هستید که مشکلات مربوط به سلامت روان خود دارای زیرشاخه‌های متعددی هستند. همین امر موجب شده است تا برخی از روان‌شناسان در یک حوزه مشخص تخصص بیشتری داشته باشند و بتوانند نظرات دقیق‌تری را در رابطه با آن امر ارائه کنند.

از جمله مهم‌ترین زیرشاخه‌های مربوط به این موضوع می‌توان به مواردی همچون روانشناسی تربیت، روان‌شناس خانواده، روان‌شناس رفتاری و… اشاره کرد. هر یک از این موارد خود دارای مباحث گسترده و پیچیده‌ای هستند که تنها با انجام تحقیقات و مطالعات گوناگون می‌توان در مورد آن‌ها اطلاعات مناسبی را کسب کرد.

این امر موجب می‌شود تا هزینه مربوط به مراجعه به یک روان‌شناس، ارتباط مشخصی با تخصص وی نیز داشته باشد. معمولاً توصیه اصلی آن است که جهت حل یک مشکل مشخص، تنها به روانشناسی مراجعه کنید که در همان حوزه تخصص خود را بسط داده است و می‌تواند به شکل بهتری در آن رابطه شما را یاری کند.

نوع مشکلی که قصد رفع آن را دارید

قیمت مشاوره روانشناسی به نوع مشکل شما نیز مرتبط است. وظیفه اصلی همه روان‌شناسان آن است که تمام تلاش خود را به منظور رفع مواردی همچون مشکلات زناشویی، مشکلات بین فرزندان و والدین، مشکلات پیش از ازدواج، مشکلات مربوط به افسردگی و… به کار بگیرند. طبیعتاً شدت و خطرات روانی مربوط به هر یک از این موارد کاملاً متفاوت است و همین امر منجر به ایجاد چالش‌های مختلفی برای روان‌شناسان می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، رفع مواردی همچون اختلافات جزئی زناشویی نسبت به تلاش جهت حل افسردگی‌های پیچیده که برای مدتی طولانی ادامه پیدا کرده‌اند، روندی متفاوت دارد. به طور کلی می‌توان بیان کرد که هرچقدر میزان دشواری رسیدگی به مشکل اصلی بیشتر باشد، هزینه مربوط به مشاوره روانشناسی نیز افزایش پیدا می‌کند.

خوشبختانه امروزه با بهره‌گیری از تکنیک‌های صحیح روانشناسی می‌توان به بسیاری از مشکلات مربوط به این حوزه رسیدگی کرد و به نتیجه مناسبی نیز دست یافت. مهم آن است که از همان ابتدا میزان شدت مشکلات مدنظر به خوبی تشخیص داده شده و در راه رفع آنها تنها از روان‌شناسان مجرب و معتبر کمک گرفته شود.

خصوصی و یا دولتی بودن مرکز روانشناسی

گزینه دیگری که قطعاً بر روی قیمت مشاوره روانشناسی اثر می‌گذارد، بحث خصوصی و یا دولتی بودن مرکزی است که به آن مراجعه کرده‌اید. همانند بسیاری از موارد مشابه، مراجعه به مراکز خصوصی نسبت به مراکز دولتی نیازمند پرداخت هزینه‌های بیشتر است.

برخی از روان‌شناسان علاوه بر مراکز دولتی در مراکز خصوصی نیز مشغول به فعالیت هستند. معمولاً در مراکز خصوصی می‌توانید با سرعت بیشتری به خدمات مدنظر خود دسترسی داشته باشید؛ اما این به معنای نامناسب بودن خدمات مراکز دولتی نیست. در هر صورت این شما هستید که باید با توجه به نوع اولویت‌بندی خود نسبت به انتخاب یکی از این دو مورد اقدام کنید تا هرچه زودتر فرایند رسیدگی به مشکلات مدنظرتان آغاز شود.

شهری که در آن قرار دارید

نمی‌توان از عوامل مؤثر بر روی قیمت خدمات روانشناسی سخن گفت؛ اما به این موضوع بسیار مهم اشاره نکرد. در واقع باید این نکته را بیان کنیم که هزینه کلی خدمات روانشناسی حتی به شهری که در آن قرار دارید نیز ارتباط دارد. طبیعتاً هزینه مربوط به این خدمات در شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان و مشهد را نمی‌توان با شهرهای کوچک‌تر مقایسه کرد. این امر خود متأثر از موارد دیگری همچون هزینه زندگی در این شهرها و همچنین میزان درآمد افراد است.

میزان تجربه روان‌شناس

طبیعی است که میزان تجربه متخصصی که به وی مراجعه می­کنید نیز بر روی قیمت مشاوره روانشناسی تأثیر مشخصی داشته باشد. روان‌شناسانی که برای سال‌های متمادی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند از تجربه بیشتری برخوردار بوده و می‌توانند با تکیه بر همین تجربه، راهکارهای مناسبی را جهت حل مشکلات مختلف ارائه کنند.

تجربه بالا را می‌توان یکی از مهم‌ترین مواردی دانست که در زمان انتخاب یک روان‌شناس باید به آن دقت کنید. همواره به دنبال مشاورانی باشید که دارای تجربه قابل قبولی هستند و باید در این زمینه مطمئن باشید که مراجعه سایر افراد به آن‌ها با نتیجه مناسبی همراه بوده است.

علاوه بر این، مشاوران مجرب معمولاً با صبر و اشتیاق بیشتری به کلیه مسائل مطرح شده توسط شما توجه می‌کنند تا بتوانند با نهایت توان خود به شما یاری برسانند. بهره‌گیری از این تجربه بالا بدون هزینه نیست و همین امر موجب می‌شود تا قیمت برخورداری از خدمات این روان‌شناسان نسبت به سایرین بیشتر باشد.

مدت زمان جلسات

احتمالاً با این موضوع آشنا هستید که جلسات مشاوره روانشناسی از نظر زمان‌بندی کاملاً متغیر هستند. قاعدتاً هرچه مدت زمان مربوط به جلسه روانشناسی افزایش پیدا کند و روان‌شناس مدت زمان بیشتری را به شما اختصاص دهد، قیمت مشاوره روانشناسی نیز بالاتر خواهد رفت.

اکثر جلسات روانشناسی دارای یک بازه زمانی چهل و پنج دقیقه‌ای هستند. به طور معمول این مدت زمان جهت یک گفتگوی مناسب و قابل قبول، کافی است. در صورتی که روان‌شناس حس کند مدت زمان مربوط به جلسه شما باید افزایش یابد، این موضوع را به اطلاعتان می‌رساند.

تعداد جلسات

علاوه بر مدت زمان جلسه مشاوره روانشناسی، تعداد این جلسات نیز بر روی هزینه‌ای که برای رفع مشکلات مدنظر خود باید پرداخت کنید،‌ اثر می‌گذارد. برخی از مسائل تنها در طی دو یا سه جلسه به طور کامل حل می‌شوند و برای رفع بعضی دیگر ممکن است نیاز به ماه‌ها مراجعه مداوم وجود داشته باشد.

مواردی همچون افسردگی‌های حاد از جمله مواردی به شمار می‌آيند که جهت یافتن ریشه اصلی آن‌ها به جلسات متعددی نیاز هست. ادامه یافتن جلسات بدان معنا بوده که روان‌شناس شما با دقت بیشتری جزئیات را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند راهکارهای کاملاً مفید و معتبری را در اختیارتان بگذارد. از افزایش تعداد جلسات مشاوره روانشناسی هراس نداشته باشید و به روان‌شناس خود اعتماد کنید!

نرخ مصوب قیمت مشاوره روانشناسی برای سال ۱۴۰۲

نرخ مصوب قیمت مشاوره روانشناسی در سال ۱۴۰۲ بر اساس مقطع تحصیلی و مواردی چون خصوصی و یا دولتی بودن بخش مدنظر در جلسه مربوط به هیئت وزیران تعیین و اعلام می شود. شما عزیزان باید به این نکته توجه داشته باشید که تعرفه‌های اعلامی از سوی سازمان نظام روانشناسی حداقل نرخ خدمات روانشناسی می باشد و همچنین تنها مربوط به جلسات چهل و پنج‌ دقیقه‌ای مشاوره ­های روانشناسی هستند. همان‌طور که بیان کردیم میزان تجربه روان‌شناس و سایر فاکتور ها نیز بر روی هر یک از  تعرفه‌ها اثر می‌گذارد.

تعرفه مشاوره روانشناسی آنلاین یا تلفنی

امروزه خدمات مشاوره روانشناسی به اشکال مختلفی ارائه می‌شود. از جمله این موارد می‌توانیم به روش حضوری، روش تلفنی و حتی مشاوره روانشناسی آنلاین اشاره کنیم. تنوع مناسب روش‌های مذکور موجب شده است تا همه افراد بتوانند با توجه به نیاز و همچنین شرایط خود نسبت به بهره‌گیری از این خدمات اقدام کنند. به‌عنوان‌مثال،‌ حتی افرادی که امکان مشاوره به شکل حضوری را ندارند، می‌توانند به صورت تلفنی با روان‌شناس مدنظر خود ارتباط برقرار کنند.

قیمت مشاوره روانشناسی به صورت تلفنی و آنلاین معمولاً با قیمت خدمات حضوری یکسان است. دلیل این امر نیز به هدف نهایی امر مشاوره برمی‌گردد. در هر صورت شما به منظور یافتن یک راهکار مناسب جهت رفع مشکلات متعدد خود با روان‌شناس ارتباط می­گیرید؛ بنابراین تمامی پارامترهایی که در مورد تعیین قیمت یا هزینه مشاوره روانشناسی به صورت حضوری به آن‌ها اشاره کردیم، در حالت غیر حضوری نیز لحاظ می‌شوند.

قیمت خدمات روانشناسی جوونه

هزینه مربوط به خدمات روانشناسی در سایت جوونه نیز بر اساس پارامترهای مختلفی که پیش از این به آن‌ها اشاره کردیم، تعیین می‌شود. با توجه به فرم ارزیابی که توسط شما در ابتدای در خواست مشاوره روانشناسی پر می شود و پاسخ به سوالات مربوط به هزینه مورد نظر شما برای جلسات مشاوره، روانشناس مناسب با بودجه شما معرفی می گردد و میتوانید با توجه به نیاز خود از این خدمات استفاده کنید.

استفاده از بیمه برای پوشش دادن هزینه‌های مشاوره روانشناسی

بسیاری از افراد در مورد رابطه‌ پوشش‌های بیمه‌ای و قیمت مشاوره روانشناسی پرسش‌های مختلفی را مطرح می‌کنند. به طور کلی باید بیان کرد که برای سال‌های متمادی این نوع خدمات تحت پوشش هیچ یک از بیمه‌های داخل کشور نبوده‌اند؛ اما باید بگوییم که در سال‌های اخیر شاهد تغییر این روند بوده­ایم.

اگر قصد دارید از بابت پرداخت شدن بخش مهمی از هزینه‌های مربوط به خدمات روانشناسی از طرف بیمه گذار خیال راحتی داشته باشید، بهتر است به بیمه‌ای که هم اکنون تحت پوشش آن هستید، مراجعه کنید و در این مورد از مسئولین مربوطه سؤال بپرسید. برخی از بیمه‌ها تا هفتاد درصد کل تعرفه مشاوره روانشناسی را پوشش می‌دهند.

سخن پایانی

خوشبختانه امروزه بسیاری از افراد به طور کامل با مزایای مربوط به بهره‌گیری از تخصص روان‌شناسان آشنا هستند و می‌دانند که جهت رفع مشکلات خود باید به این افراد مراجعه کنند. طبیعتاً همانند هر امر دیگری، بهره‌گیری از دانش و تخصص روان‌شناسان معتبر نیازمند پرداخت هزینه‌های مشخصی است. قیمت مشاوره روانشناسی به فاکتورهای مهمی همچون میزان نرخ تعیین شده توسط سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران، میزان تحصیلات روان‌شناسان، محل درمان و… ارتباط دارد.

دنبال تراپیست میگردی؟

ما کمکت می‌کنیم که با توجه به نیازت، متخصصی که دنبالشی رو پیدا کنی. فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مجله جوونه

مجله جوونه، یادگیری بی حد و مرز

Line
دیدگاه خود را بنویسید