18 کاری که در آخر سال برای بهبود زندگی نیاز است انجام دهید

18 کاری که در آخر سال برای بهبود زندگی نیاز است انجام دهید
لوگو جوونه

نویسنده: جوونه

تاریخ: 28 اسفند 1402

حوالی عید است، چند روزی به پایان سال مانده. سارا دفترش را باز می‌کند. به اهدافی که در این یک سال و ماه‌های گوناگون برای خود مشخص کرده بود، نگاهی می‌اندازد. لبخندی می‌زند و شروع می‌کند به ارزیابی و بازبینی مجدد آنها. هم‌زمان دفتر خاطراتش را هم باز می‌کند. سارا می‌بیند که در برخی روزها خوب عمل کرده و مطابق میلش بوده، برخی روزها علی‌رغم اینکه حالش چندان مساعد نبوده؛ ولی به اهدافش متعهد بوده. در طی ارزیابی، سارا علت موفقیت‌ها و شکست‌هایش را جویا می‌شود. در دفتر جدیدش برای سال بعد برنامه‌ای برای کنارزدن موانع برای رسیدن به اهداف، تعیین‌کردن و اصلاح اهداف جدیدش می‌نویسد.

پس از خلوت با خود، می‌رود اتاقش را مرتب کند و لباس‌هایی را بسته‌بندی کند تا به افراد بی‌بضاعت هدیه بدهد. نور خوشید در اتاق جاری است و بر گیاهان سبز کنار پنجره سارا می‌تابد.اگر می‌خواهید بدانید که در این روزهای آخر سال برای بهبود زندگی چه‌کارهایی خوب است انجام دهید، با این مقاله از جوونه همراه باشید. ما می‌خواهیم درباره 18 کاری که در آخر سال برای بهبود زندگی نیاز است انجام دهید، صحبت کنیم.

18 کاری که در آخر سال برای بهبود زندگی نیاز است انجام دهید

خلوت و گفتگو با خود

سارا دفترش را باز می‌کند. در جایی که عوامل مزاحم کم هستند و ترجیحاً فضا ساکت است، چند نفس عمیق می‌کشد تا بیشتر آرام شود. سپس شروع به نوشتن می‌کند. او از آنچه که تجربه کرده و درس‌هایی که از زندگی گرفته، از احساساتش می‌نویسد. با خود می‌اندیشد که چه چیزهایی او را خوشحال می‌کند و برعکس. سارا به این می‌اندیشد که دوست دارد زندگی‌اش در چند سال بعد چگونه باشد (فارغ از هر محدودیتی) و درباره این مسائل خوب فکر می‌کند. با کمک این کارها سارا به خودشناسی بیشتری میرسد. خودشناسی میتواند تاثیر قابل توجهی بر روی هدف گذاری و توسعه فردی داشته باشد.

بازبینی اهداف قبلی

سارا فکر می‌کند بازبینی، عاملی بسیار مهمی در رشد فردی و بهبود زندگیش است. او همان‌طور که در ابتدا خواندید، هم به طور روزانه و هم در آخر سال ارزیابی ای از هدف‌هایش و کارهایش انجام می‌دهد و سپس عواملی که باعث موفقیت او شده‌اند و عوامل مانع را شناسایی می‌کند و تلاش می‌کند برای سال جدید اصلاحیاتی انجام دهد.

هدف‌گذاری در سال جدید

سارا به این می‌اندیشد که رسالتش چیست و لیستی از ارزش‌هایش تهیه می‌کند. سپس در راستای ارزش‌ها، اهدافی را برای خودش در سال جدید تنظیم می‌کند. او اهداف خردی در هر ماه در راستای رسیدن به اهداف کلی ای که در پایان سال مشخص کرده، تعیین  می‌کند. مثال:

  • هدف اصلی سالانه: تناسب‌اندام و توجه به بعد جسمانی
  • هدف در ماه اول: هر هفته دو روز باشگاه برم
  • هدف در ماه دوم: توجه به برنامه غذایی و مصرف حجم متناسب غذا
  • هدف در ماه سوم: کاهش مصرف فست‌فود و قند مصنوعی

لازم به ذکر است که او همچنان که هدف در ماه اول و دوم را ادامه می‌دهد، به هدف سوم هم می‌پردازد.

رعایت تعادل در زندگی و توجه به همه ابعاد

یکی دیگر از کارهایی که سارا برای بهبود زندگی در آخر سال و در طول زندگی به آن توجه می‌کند، توجه به همه ابعاد شخصیتش است و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند. به‌عنوان‌مثال برای جسمش، برنامه ورزش و تغذیه خوب ریخته است. برای روانش، برنامه خواندن کتاب‌های مفید را در اولویت قرار داده است. برای روابط اجتماعی‌اش، بیشتر وقت‌گذاشتن با دوستان و خانواده و… را در برنامه قرار دهد.

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

پاک‌سازی

سارا تلاش می‌کند محیط اطرافش را تمیز کند و چیزهایی که نیاز ندارد را بیرون بریزد و یا اگر فکر می‌کند فرد دیگری به آن نیاز دارد، آنها را به او بدهد. این‌گونه او در راستا یکی از کارهایی که به بهبود زندگی کمک می‌کند، گام برداشته است.  این مورد چون در نزدیکی‌های عید بیشتر در خانه‌ها هنگام خانه‌تکانی به چشم می‌خورد، بهتر قابل‌اجرا است.

مهربانی با خود و دیگران

سارا در راستای ارتقا کیفیت و بهبود زندگی‌اش تلاش می‌کند به خودش توجه کند و مراقب خودش باشد. اگر در طی مسیر زندگی اشتباهی انجام داده یا به هدفش پایبند نبوده، خود را سرزنش نمی‌کند. اگر به موفقیتی دست پیدا کرده برای خودش جشن می‌گیرد و خودش را تشویق کند. علاوه‌برآن، سارا به دیگران هم بها می‌دهد و آنها را به‌اندازه خود مهم می‌داند. او تلاش می‌کند که در این روزهای پایانی سال هوای آنها را داشته باشد و پولی را به خیریه برای تهیه ملزومات عید به افراد نیازمند هدیه کند، برای عزیزانش هدیه‌ای بگیرد و با آنها با عطوفت بیشتری رفتار کند.

قدردانی از دوستان، دیگران و سایر اعضای خانواده

پیامی برای سارا می‌آید: «سلام به سارای عزیزم، دوست خوب من. مرسی که یک سال همراه من بودی و در کنارت لحظات خوبی رو باهم ساختیم. ممنون که در سختی‌ها کنارم بودی. امیدوارم سال جدید، اتفاق‌های خوشایندی در انتظارت باشه. از طرف مریم»

یکی از کارهایی که سارا و دوستش مریم برای بهبود زندگی و رشد انجام می‌دهند، قدردانی از افرادی است که در طی این یک سال در کنارشان بوده‌اند، حضورشان ارزشمند بوده است و در سختی‌های زندگی برایشان مایه آرامش بوده‌اند و سرمایه‌های زندگی محسوب می‌شوند.

استراحت و تفریح

استراحت و تفریح

یکی از نیازهای اساسی هر یک از ما و سارا برای بهبود زندگی داریم، توجه به استراحت است. سارا می‌داند که برای انرژی بخشیدن به خود و برای انجام کارهای مهم‌تر و ادامه‌دادن، نیاز است که به استراحت و تفریح هم بها بدهد و در این برهه کارهایی انجام دهد که به او انرژی می‌بخشد، حالش را خوب می‌کند و لبخند بر لبش می‌آورد.

تقویت عملگرایی و قبل از عید دست به اقدام زدن

سارا برای بهبود زندگی‌اش  از هر لحظه و فرصتش استفاده می‌کند. او برای اجرای برنامه‌های جدید منتظر نیست حتماً عید شروع شود؛ بلکه زمانی که برنامه‌اش را آماده کرد، دست به اقدام می‌زند و تغییر خودش را قبل از تغییر سال آغاز می‌کند.

تقویت تعهد

سارا می‌داند که مغز وقتی قرار باشد کاری را در بلندمدت انجام بدهد، بهانه و دلیل می‌آورد تا از انجام آن طفره رود و معمولاً بهانه این است که «الان فرصت کافی نیست، می‌گذارم وقتی که زمان به‌اندازه کافی است» در نتیجه یکی از کارهایی که سارا برای بهبود زندگی‌اش به‌ویژه در آخر سال می‌کند، تقویت تعهد است.

یعنی همان‌طور که دیدید، چه حال سارا خوب باشد چه در روزی حس و حال آن کار را نداشته باشد، اما متعهد می‌شود که حداقل حتی به مقدار کمی هم که شده، بتواند آن کار را انجام دهد. به‌عنوان‌مثال یکی از اهداف سارا مطالعه روزانه بوده. روزهایی که سارا حالش خوب نبود حتی یک صفحه هم که شده، کتاب می‌خواند. مهم انجام‌دادن آن کار بود نه میزان انجام‌دادن آن.

یکی از کارهایی که سارا برای تقویت تعهد انجام داد، این بود که روزانه به آن کار که می‌خواست انجام دهد می‌اندیشید و آن را در نظر می‌گرفت. یعنی بجای اینکه بگوید: «اوو… چه کسی هر روز کتاب می‌خواند؟» می‌گفت: «فقط امروز قرار است کتاب بخوانم»

فهرست‌کردن ترس‌ها و خارج‌شدن از منطقه امن

سارا برای سال جدیدش تلاش کرده که هر روز یک تغییر کوچک هم که شده داشته باشد. به‌عنوان‌مثال قاشق را بجای اینکه با دست راست بگیرد با دست چپ بگیرد و… تا به‌مرور به سمت تغییرات بزرگ‌تر و تغییر سبک زندگی گام بردارد و از منطقه امنش خارج شود. آنچه در بهبود زندگی اهمیت دارد این است که ما خودمان به استقبال تغییرات برویم بجای اینکه تغییرات ما را شوکه کنند. چیزی که می‌تواند به شما هم مانند سارا در آخر سال برای بهبود زندگی کمک کند تا در راستای این تغییرات گام بردارید، تغییر دکوراسیون در خانه است.

ترس‌ها یکی از نشانه‌های رشد هستند. سارا می‌داند وقتی از چیزی می‌ترسد؛ یعنی آن حیطه می‌خواهد درسی به سارا بدهد. در نتیجه سارا با اشتیاق در آن حیطه برنامه می‌ریزد تا گام بردارد و از منطقه امنش خارج شود.

حذف انسان‌های سمی

همان‌طور که سارا می‌داند که باید از عزیزانش قدردانی کند، این را هم می‌داند که یکی از کارهایی که در آخر سال برای بهبود زندگی نیاز است انجام دهد، بازنگری به ارتباطات و حذف افراد سمی از زندگی‌اش است. از نظر سارا افراد سمی افرادی هستند که اجازه رشد به او را نمی‌دهند و دستاوردها یا تلاش‌هایش برای رسیدن به موفقیت را مورد تمسخر قرار می‌دهند. همچنین اجازه تنهایی به سارا نمی‌دهند و سارا نیاز است از خودش بزند تا خواسته‌های آنها را برآورده کند تا آنها از او راضی باشند. حذف ارتباطات سمی از هدررفتن انرژی‌ها سارا جلوگیری می‌کند و نوعی پاک‌سازی محسوب می‌شود

مراجعه به تراپیست

خیلی از افراد فکر می‌کنند هنگامی که مسئله خاصی در زندگی‌شان وجود دارد باید نزد مشاور بروند؛ اما سارا این‌گونه فکر می‌کند که برای ارتقا کیفیت و بهبود زندگی نیز خوب است به مشاور مراجعه کند و حال روحی بهتری را بخواهد در سال جدید تجربه کند

جوونه، پلتفرمی برای ارتقای سلامت روان و بهبود حال درونی آدماست. ما با گروهی از درمانگران متخصص و همدل، انواع مختلفی از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی رو ارائه می‌کنیم و برای حال خوب همراهانمون تلاش می‌کنیم.

مدیتیشن

مدیتیشن

یکی از مواردی که در بهبود زندگی به سارا کمک می‌کند، مدیتیشن است. او در مدیتیشن تلاش می‌کند در لحظه حضور داشته باشد و تمرکز را در خود بالا ببرد. انجام تمرین ذهن آگاهی نیز میتواند مفید باشد.

نوشیدن آب به مقدار کافی

یکی از عوامل مهم که در کیفیت زندگی و سلامتی نقش دارد، نوشیدن آب به مقدار کافی است. سارا تلاش می‌کند چالش سی‌روزه‌ای را برای خود تدوین کند و در آن تا جای ممکن 8 لیوان در روز آب بخورد. این کار هرچند کوچک است ولی تاثیر بسزایی در بهبود زندگی دارد.

ترک عادت بد و تا جای ممکن جایگزین‌کردن آن با عادت‌های سازنده

سارا در آخر سال برای بهبود زندگی‌اش به این می‌اندیشد که چه عادت‌های ناسازگاری با ارزش‌ها داشته و کدام عادت‌ها جلوی رشدش را گرفته و خوب نبوده و تلاش می‌کند برای تغییر و حذف آنها برنامه بریزد و تا جای ممکن عادت‌های خوب را وارد زندگی‌اش کند و آنها را با عادت‌های بد که می‌خواهد ترک کند، جایگزین کند. او به این نکته هم توجه می‌کند که ساخت عادت یک چیز یک‌شبه نیست و نیاز به تمرین و استمرار دارد تا تبدیل به عادت شود.

برنامه‌ریزی مالی

سارا برای ارتقا کیفیت زندگی و بهبود آن، تلاش می‌کند که برنامه‌ریزی مالی داشته باشد و قدری از پولش را پس‌انداز کند، چیزهایی که واقعاً نیاز ندارد را صرفاً به‌خاطر اینکه در تخفیف هست یا نزدیک عید هست تهیه نکند و برای آن برنامه داشته باشد و در راه درست آن را خرج کند.

برنامه برای یادگیری مهارت‌های موردنیاز زندگی

برنامه برای یادگیری مهارت‌های موردنیاز زندگی

یکی از کارهای که برای بهبود زندگی در آخر سال سارا انجام می‌دهد، این است که فهرستی از مهارت‌هایی که نیاز است برای بهتر زیستن در خود تقویت کند را تهیه می‌کند و سپس در راستای آنها تلاش می‌کند گام بردارد. مهارت‌هایی همچون تفکر نقاد، تاب‌آوری که لازمه موفقیت و بهبود زندگی است، مدیریت و کنترل خشم، مهارت حل تعارض و… . حتی سارا تلاش می‌کند که یک مهارت جدید مثل شروع یک ورزش یا ساز را در برنامه‌اش بگنجاند تا بتواند اعتماد به نفسش راهم تقویت کند

کلام آخر

ما در این مقاله از جوونه درباره  18 کاری که در آخر سال برای بهبود زندگی نیاز است انجام دهید، صحبت کردیم که سارا تلاش می‌کند آن‌ها را در زندگی‌اش پیاده کند تا کیفیت زندگی‌اش را ارتقا ببخشد. سپس هر کدام از این عوامل را به‌اختصار شرح دادیم و امیدواریم برای شما سودمند باشد و در سال جدید مثل سارا از آنها برای بهبود زندگی استفاده کنید.

دنبال تراپیست میگردی؟

ما کمکت می‌کنیم که با توجه به نیازت، متخصصی که دنبالشی رو پیدا کنی. فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مجله جوونه

مجله جوونه، یادگیری بی حد و مرز

Line
دیدگاه خود را بنویسید