افسردگی سال جدید

افسردگی سال جدید (تعطیلات نوروز و بهاری)
لوگو جوونه

نویسنده: جوونه

تاریخ: 29 اسفند 1401

بسیاری از ما در جشن‌ها و آیین‌های سالانه جشن نوروز و سال نو شرکت می‌کنیم، که شامل تفکر در سال جدید و تصمیم‌گیری برای سال آینده است. اگرچه این سنت‌ها می‌توانند لذت‌بخش باشند، اما دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود ما احساس افسردگی سال جدید کنیم.

جشن نوروز و سال نو می توانند یک زمان شاد و عالی برای هر فردی باشد، اما اگر از نظر عاطفی و ذهنی دچار مشکل می شوید و حس افسردگی به شما دست می دهد اصلا نگران نباشید، شما تنها نیستید، حتی من که روانشناس هستم ممکن است این نوع افسردگی سال جدید را تجربه کنم.

غمگین شدن در سال نو

دکتر ساندرا ویتلی، روان‌شناس و همکار انجمن روان‌شناسی بریتانیا (BPS)، خاطرنشان می‌کند که: “اگر شما در برابر افسردگی آسیب‌پذیر هستید، زمان سال نو این احتمال وجود دارد که افسردگیتان شدیدتر شود. در این احساس حتی برای برخی افراد سال جدید تاریک‌ترین دوره سال است.” با نزدیک شدن روز سال نو چه برای اروپاییان و یا برای ایرانیان افراد زیادی ممکن است غمگین و دچار افسردگی سال جدید شوند.

روزهای کسل کننده بهار برای ایرانیان با اینکه بسیار زیباست اما باعث ایجاد تغییراتی در برخی مواد شیمیایی و هورمون‌های مغز می‌شود و باعث می‌شود احساس ضعف کنند. اگرچه همه علائم کامل ناراحتی را ندارند، اما بسیاری از افراد با کمبود انرژی مواجه شده و هر ازگاهی بخاطر شرایط زندگیشان ممکن است دچار احساس ناخوشایندی شوند.

علت ایجاد افسردگی سال جدید چیست؟

افسردگی تعطیلات نوروز و به طور کلی افسردگی سال جدید دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که در ادامه این مقاله به تفضیل به شرح آن ها خواهیم پرداخت. با ادامه مقاله افسردگی سال جدید همراه باشید تا به دلایل افسردگی و استرس سال نو آشنا شوید.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “آشنایی با افسردگی و تاثیر آن بر سلامت روان افراد + راه های درمان” را بخوانید! 

 استرس و افسردگی سال جدید همراه با تنهایی

متأسفانه، تنهایی اغلب در نوروز و سال نو، زمانی که انتظارتان برای گذراندن وقت با خانواده و دوستان زیاد است، باعث می شود ناراحتی، غم و افسردگی تعطیلات نوروز در افراد تشدید شود. این احساس می تواند بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار دهد، اما افراد مسن بیشتر آسیب پذیر هستند، زیرا بسیاری از آنها تنها زندگی می کنند.

استرس و افسردگی سال جدید به همراه تنهایی

در تعطیلات نوروز و سال جدید انسان به شکل معمول خاطرات زمان های شادتر و افرادی که از دنیا رفته اند را به یاد می آورد. بنابراین با تحقیقاتی که انجام شده است سالمندان زیادی در هنگام سال نو احساس خوب سرزندگی همیشه را ندارند. به طور کلی تنهایی و بالا رفتن سن باعث می شود انسان ها با یک چالش درونی برای خود مواجه شوند.

استرس و خستگی فصل تعطیلات نوروز

در حالی که انزوای اجتماعی می تواند احساس تنهایی به انسان بدهد، تقویم پر از رویدادهای اجتماعی نوروز و سال نو نیز ممکن است بر سلامت روان ما تأثیر منفی بگذارد.

مجموعه ای از تعهدات اجتماعی می تواند به راحتی باعث استرس افراد در این روزها شود، استرس مالی، اضطراب اجتماعی و در نتیجه خستگی جسمی و ذهنی در زمان فرا رسیدن سال نو باعث افسردگی و حتی انزوا در افراد می شود. مخصوصا با توجه به شرایط جامعه امروز ما که باعث میشود فرد با بحران های مالی و حتی ذهنی در سال جدید روبرو شود.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “آنچه در مورد علائم اضطراب اجتماعی باید بدانید” را بخوانید! 

مصرف الکل همراه با جشن های سال نو

مصرف الکل به همراه جشن سال نو

اغلب افسردگی با مصرف الکل تشدید می شود، ماده ای که بسیار در فرهنگ جشن های ما جدیدا ریشه دوانده است، از گردهمایی های خانوادگی گرفته تا مهمانی هایی مانند عروسی ها که در آن یک سوم افراد به نوشیدن می پردازند. روانشناسان در مورد خطرات نوشیدن زیاد الکل هشدار می دهند:

الکل داروی ایده آلی برای کسانی نیست که تمایل به افسردگی یا اضطراب دارند، زیرا می تواند این احساسات را بسیار شدیدتر و بدتر کند. برای بسیاری از افراد، از جمله آن هایی که در برابر مسائل بالینی سلامت روان آسیب پذیر نیستند، مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به بروز بیماری شود.

الکل الگوهای خواب بدن ما را به هم می زند و نوشیدن زیاد الکل دائماً ما را خسته می کند که به نوبه خود باعث خستگی ذهنی می شود و ورودی کاملاً خسته را در فصل بعدی بهار همراه با شروع کار به انسان می دهد.

شروع سال جدید و مواجهه با غم و اندوه

جشن نوروز و تعطیلات سال نو زمان کنار هم قرار گرفتن است. در حالی که این یک پیام مثبت و با نیت خوب است، اما برای کسانی که با از دست دادن یک عزیز دست و پنجه نرم می کنند، چالش برانگیز است. سنت‌ها و خاطرات مرتبط با این فصل می‌توانند غم و اندوه را در نوروز بیشتر کند و در واقع افسردگی تعطیلات نوروز را تشدید کند

مواجهه با یک سال جدید که با غم و اندوه روبرو هستیم نیز می تواند بسیار ناراحت کننده و طاقت فرسا است. در حالی که افراد از سوگ می گذرند تشویق می شوند تا روز به روز با احساسات خود کنار بیایند، سال نو همه را تشویق می کند تا به زندگی خود فکر کنند ، سال گذشته چگونه بوده است و سال پیش رو چگونه خواهد بود. متأسفانه، این دیدگاه می تواند با توجه به احوالات انسان باعث غم و اندوه در افراد شود و بستری برای افسردگی سال جدید شود.

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

استرس و افسردگی تعطیلات نوروز

این یک واقعیت شناخته شده و تحقیق شده است که فصل تعطیلات علائم سلامت روان را در بسیاری از افراد بدتر یا تحریک می کند. اگر در حال حاضر افسردگی دارید، این فصل از سال می تواند وضع شما را بدتر کند، حتی افرادی که بیماری روانی تشخیص داده شده ندارند، نیز آسیب پذیر هستند. کل فصل، از روز عید نوروز تا آخرین روز تعطیلات سال جدید، به دلایل زیادی باعث استرس، اضطراب و افسردگی تعطیلات نوروز می شود:

استرس

استرس جزء اصلی تعطیلات است. استرس ناشی از خرید هدایا، درست کردن شام های بزرگ و شرکت در مهمانی ها می تواند بسیار زیاد شود. انتظارات بالا همچنین باعث ایجاد احساسات بد می شود، به خصوص اگر نتوانید آنها را برآورده کنید.

مسائل مالی

مسائل مالی در این زمان از سال، به خصوص زمانی که با انتظارات خرید هدیه همراه باشد، اضطراب زیادی ایجاد می کند. برخی از افراد در طول تعطیلات منزوی می شوند که می تواند باعث افسردگی سال جدید شود.

غم و اندوه

غم و اندوه اغلب در تعطیلات تشدید می شود، به خصوص اگر یکی از عزیزان خود را از دست داده باشید. هوای کسل کننده بهار ممکن است باعث افسردگی فصلی شود.

همه این مسائل و موارد دیگر در مورد افسردگی سال جدید نیز صدق می کند، اما این پدیده چیزهای بیشتری نیز دارد. تنهایی و انزوا عوامل اصلی هستند. روز عید نوروز زمانی است که انتظار می‌رود افراد در در کنار دوستان و خانواده خود باشند، مهمانی بگیرند و همدیگر را در آغوش بگیرند. اگر این موارد را نداشته باشید، ممکن است احساس شکست کنید.

موضوع دیگری که با بقیه فصل تعطیلات متفاوت است، تمرکز و تأمل است. بسیاری از مردم به سال گذشته نگاه می کنند و ناامیدی های زیادی را می بینند. این مشکل به ویژه اگر تمایل داشته باشید که دستاوردهای خود را با دستاوردهای دیگران مقایسه کنید، بیشتر صدق می کند.

انتظارات از روز سال جدید بسیار زیاد است، اما مشکل دیگر انتظار برای شروعی جدید است. بسیاری از افراد احساس می کنند که در تعطیلات باید تصمیمات مهم را برای بقیه سال تعیین کنند که غیر منطقی است. اگر روز اول سال جدید خوب پیش نرود، به این معنی نیست که 365 روز آینده نیز ناامیدکننده خواهد بود، اما این احساس بسیاری از افراد است.

راه های مقابله و درمان افسردگی سال جدید

در این بخش برخی از راهکارهای مقابله با افسردگی سال جدید (برای ما ایرانی ها همان افسردگی تعطیلات نوروز) را بیان می کنیم:

سال نو را با قوانین سلامت روان در آغوش بگیرید

تعیین اهداف برای سلامت روان بهتر

اگر با افسردگی یا سایر بیماری های روانی دست و پنجه نرم می کنید، این یک فرصت عالی برای تعیین اهداف برای سلامت روان بهتر است. تعیین اهداف درست می تواند حس امیدواری را برای سال آینده ایجاد کند، اما همچنین می تواند ناامید کننده باشد. اهدافی معقول و قابل دستیابی تعیین کنید. خودتان را برای شکست آماده نکنید. در اینجا چند نمونه خوب آورده شده است:

  • اطراف خود را با کسانی احاطه کنید که شما را خوشحال می کنند و شروع به قطع رابطه با کسانی کنید که این کار را نمی کنند.
  • تمرکز خود را بر روی چیزی که می توانید در زندگی خود کنترل کنید متمرکز کنید.
  • درخواست کمک در زمانی که شما به آن نیاز دارید.
  • درمان حرفه ای سلامت روان را دریافت کنید.

این ها تصمیماتی هستند که می توانید مدیریت کنید تا روزهای شادتری در انتظارتان باشد. وقتی با این تصمیمات وارد سال جدید می شوید ، عزت نفس شما افزایش می یابد و به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چقدر می توانید زندگی خود را کنترل کنید.

به دستاوردهای خود فکر کنید، نه دستاوردهای دیگران

آیا نتوانستید به تصمیمات های سال گذشته دست پیدا کنید؟ آیا در حالی که در تلاش بودید مشاهده کردید که دیگران به اهداف خود می رسند و کارهای بزرگ انجام می دهند؟ آیا سال سختی را پشت سر گذاشتید؟ تأمل در سال گذشته می تواند یک تجربه مثبت و در عین حال دشوار باشد. انعکاس می تواند مفید باشد اگر آن را درست انجام دهید.

فهرستی از کارهایی که انجام داده اید، هر چقدر هم کوچک باشد، تهیه کنید. به عنوان مثال، اگر می خواستید وزن کم کنید حتی اگر وزنتان زیاد کم نشده است اما تلاش خود را انجام داده اید، آن را به عنوان یک برد و نه شکست در نظر بگیرید. مهمتر از همه، از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید. زندگی رقابت نیست. این کمک می کند تا از رسانه های اجتماعی، یکی از موذی ترین ابزار مقایسه، فاصله بگیرید. بدون توجه به دیگران، روی خود، دستاوردهایتان، زمینه هایی که نیاز به بهبود دارند، نوع فردی که می خواهید باشید، تمرکز کنید.

اگر اطلاعات بیشتری در مورد افسردگی سال جدید میخوای میتونی به منابع زیر مراجعه کنی:

1- منبع اول

2- منبع دوم

دنبال تراپیست میگردی؟

ما کمکت می‌کنیم که با توجه به نیازت، متخصصی که دنبالشی رو پیدا کنی. فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مجله جوونه

مجله جوونه، یادگیری بی حد و مرز

Line
دیدگاه خود را بنویسید