توسعه فردی چیست؟ (مهارت ها، زمینه ها، مزیت ها و راهنمایی ها)

توسعه فردی چیست؟
لوگو جوونه

نویسنده: جوونه

تاریخ: 12 بهمن 1401

هیچکدام از ما با احساس گیر افتادن در روزمرگی زندگی غریبه نیستم. روزهایی وجود دارد که از خواب بیدار می شویم و فقط از طریق اعمال تکراری روزانه زندگی را می گذرانیم. قهوه درست می کنیم و می نشینم پشت کامپیوتر برای یک روز کاری؛ ورزش می کنیم، با دوستانمان صحبت می کنیم، شام درست می کنم، فیلم می بینیم، به رختخواب می رویم و می خوابیم. روز بعد؟ بیدار می شویم و همه چیز را دوباره انجام می دهیم.

زندگی ما به ظاهر در ترافیک تکراری روزانه متوقف شده است. احساس می کنیم رویاها، اهداف و جاه طلبی هایمان در انبوهی از کارهای عبث و تکراری مدفون شده اند. و ممکن احساس زندانی شدن و یا گیر کردن در اعمال روزانه به ما دست دهد.

خبر خوب این است که شما تنها نیستید و افراد بسیاری با شما هم احساس هستند. و اینجاست که توسعه فردی به کمک شما می آید تا از این مهلکه و قفس رهایی یابید. در جوونه، ما توسعه فردی را یک نوع کار درونی می دانیم که با چشم بیرونی قابل مشاهده نیست. یک نوع کار عمیق که با ابزار توسه فردی مناسب می توانید یک تمرین مادم العمر توسعه شخصی و فردی مناسب را ایجاد کنید.

فرآیند توسعه فردی مجموعه ای از فراز و نشیب ها، شکست ها و موفقیت ها است. هر برنامه توسعه شخصی یک تعهد مادام العمر است، نه یک برنامه کوتاه مدت. توسعه فردی می تواند شما را از احساس گیر افتادن نجات دهد و پیشرفت را در سایز زمینه های زندگی خود نیز ببینید.

اگر به دنبال توسعه فردی خود هستید، با این مقاله از گروه جوونه همراه باشید! در این مقاله با تعریف توسعه فردی، زمینه های توسعه فردی، مزیت ها، مهارت ها، راهنمایی های برای توسعه فردی و … آشنا خواهید شد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

توسعه فردی چیست؟

مطمئناً آن طور که به نظر می رسد تعریف این مفهوم آسان نیست. هر فردی منحصر به فرد است؛ بنابراین، منطقی است که توسعه فردی برای هرکس متفاوت به نظر برسد. اما در واقع به چه معناست؟ از بسیاری جهات، شکلی از کار درونی است. این عمل نگاه به درون برای دستیابی به یک هدف یا نتیجه است، به ویژه در جستجوی هدف و اشتیاق در زندگی.

توسعه فردی بسیار بزرگتر از توسعه شغلی یا خودسازی است. همه جنبه‌های زندگی شما را در بر می‌گیرد که می‌خواهید رشد شخصی خود را ببینید. رشد و توسعه فردی یک فرآیند مادام‌العمر است که طی آن فرد با ارزیابی ویژگی‌ها و مهارت‌های خود، اهدافی را در زندگی خود تعیین کرده و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کند. به بیان دیگر، توسعه فردی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که باعث به تحقق رساندن استعدادها و ظرفیت‌های شما می‌شوند.

چرا به توسعه فردی نیاز داریم؟

چرا به توسعه فردی نیاز داریم؟ هرم مازلو

وقتی صحبت از توسعه فردی به میان می‌آید، اشاره کردن به موضوع هرم نیازهای مازلو ضرورت پیدا می‌کند. مزلو، روانشناسی بود که در سال ۱۹۷۰ میلادی نظریه خود را در رابطه با نیازها و انگیزه‌های رفتار انسان مطرح کرد. به عقیده مزلو انسان‌ها ۵ طبقه نیاز اساسی دارند که به صورت سلسله مراتبی، یک هرم را تشکیل می‌دهد. نیازهایی که در قاعده هرم هستند، اساسی‌تر و برای زنده ماندن ضروری‌تر هستند و هرچه به سمت راس هرم برویم، نیازها غیر ضروری اما سطح بالاتر می‌شوند.

در راس هرم مزلو، نیاز به خودشکوفایی قرار دارد. خودشکوفایی به معنای به تحقق رساندن همه ظرفیت‌ها و استعدادهای فرد است. کسی که به سطح نیاز خودشکوفایی در هرم مزلو رسیده باشد، به دنبال پرورش دادن و توسعه دادن قابلیت‌های خود در زندگی است. افراد خودشکوفا برای رسیدن به اهداف و آرزوهای خود تلاش و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

بنابراین خودشکوفایی یک نیاز است. برای برطرف کردن این نیاز که همه انسان‌ها آن را تجربه می‌کنند، باید راه‌هایی را برای افزایش مهارت‌ها و توانمدی‌های خود پیدا کنیم و در مسیر توسعه فردی قدم برداریم.

زمینه های توسعه فردی شامل چیست؟

زمینه های توسعه فردی

به مانند هرم مزلو، 5 حوزه مختلف توسعه فردی وجود دارد و انواع اهداف توسعه فردی می‌توانند در این ۵ دسته قرار بگیرند.

توسعه ذهنی

تمرین دادن به مغز و حفظ تناسب ذهنی برای توسعه فردی بسیار مهم است. برای این هدف می‌توانید از راهکارهایی مانند نوشتن خلاقانه، شرکت کردن در کارگاه‌ها برای یادگیری مهارت‌های جدید و یا حتی استراحت کردن به اندازه کافی، بهره ببرید.

توسعه اجتماعی

برقراری روابط اجتماعی با دیگران نیز از حوزه‌های مهم توسعه فردی است. نباید فراموش کنیم که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و برای رشد کردن به حضور موثر در جمع نیاز دارند. روابط اجتماعی همچنین باعث می‌شود مهارت‌های مهمی را از دیگران بیاموزیم و از تجربیات آن‌ها در زندگی خود استفاده کنیم.

توسعه معنوی

توسعه فردی از راه معنویت نیز به دست می‌آید. باید بدانیم که معنویت با مذهبی بودن برابر نیست اما مذهب را نیز در بر می‌گیرد. معنویت به معنای سرمایه‌گذاری در جهان اطراف خود برای به دست آوردن درکی عمیق‌تر از خود است. معنویت می‌تواند به شما کمک کند از خودتان شناختی بهتر و عمیق‌تر به دست بیاورید.

توسعه عاطفی

توسعه فردی در بعد عاطفی اغلب با هوش هیجانی مرتبط است. هوش هیجانی به زبانی ساده به معنای توانایی درک کردن احساسات خود و دیگران است. توسعه عاطفی به ما کمک می‌کند که بفهمیم چگونه احساسات ما، افکار و رفتارهای ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر احساس می‌کنید نیاز دارید خود را در زمینه عاطفی توسعه و پرورش دهید، گفت‌و‌گو با یک روان‌درمانگر از تیم جوونه می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

توسعه جسمانی

برای داشتن یک ذهن سالم، باید در ابتدا بدنی سالم داشته باشیم. بین سلامت جسمانی و روانی ما پیوندی ذاتی وجود دارد. این جنبه از توسعه فردی از طریق فعالیت‌هایی مانند ورزش کردن، خواب منظم و تغذیه سالم تحقق پیدا می‌کند.

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مزایای توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی مزیت های بسیاری دارد. با اینکه این فرایند آسان نیست اما مزایای آن، طی کردن این فرآیند دشوار را بسیار ارزشمند و لذ‌تبخش می‌کند. در ادامه این قسمت از مقاله 5 مزیت توسعه فردی را شرح خواهیم داد.

افزایش خود آگاهی و عزت نفس

توسعه فردی مستلزم توجه کردن به افکار، احساسات، عادات و واکنش های خود است. در مسیر توسعه فردی، شما موقعیت فعلی خود، نقاط ضعف و قوتی که دارید، توانمندی‌های خود و اهداف و آرزوهای خود را بهتر می‌شناسید.

توسعه فردی شما را به چالش می‌کشد تا به جایگاهی که می‌خواهید در آینده داشته باشید فکر کنید و در جهت آن قدم بردارید. هرچه در این مسیر جلوتر بروید، با بهبود توانمندی‌هایتان، عزت نفس شما هم افزایش پیدا می‌کند.

افزایش آمادگی ذهنی

با قدم گذاشتن در مسیر توسعه فردی، تاب‌آوری شما در برابر استرس و فشارهای روانی بیشتر می‌شود. وقتی هدفی مشخص در ذهن داریم و برای رسیدن به آن خود را آماده می‌کنیم، بهتر می‌توانیم شرایط سخت و استرس‌های زندگی را تحمل کنیم.

افزایش انعطاف پذیری

با توسعه شخصی، انعطاف پذیری شما نیز در مواجهه با موانع و مشکلات افزایش می یابد. این نیز یکی دیگر از علائم مثبت آمادگی ذهنی قوی است. سرمایه گذاری بر روی رشد فردی شما به معنای سرمایه گذاری در توانایی شما برای عبور از دشواری ها و موانع سخت است.

افزایش مهارت‌ها و توانمندی‌ها

اغلب اوقات توسعه فردی باعث افزایش دانش و مهارت‌های شما می‌شود. به عنوان مثال شرکت در کلاس‌هایی که مهارتی جدید را به شما می‌آموزد؛ برای مثال، ممکن است دوره‌هایی را در بازاریابی دیجیتال بگذرانید که به شما کمک می‌کند مهارت‌های مورد نیاز برای پیشرفت شغلی خود را به دست آورید. یا، ممکن است در کلاس های هنر یا سفال ثبت نام کنید، که به شما کمک می کند در زمینه های کاملاً متفاوت زندگی خود مهارت کسب کنید.

بهبود روابط شخصی و حرفه ای

یکی دیگر از مزایای توسعه فردی بهبود روابط شخصی و حرفه ای است. این حوزه زمانی شکوفا می شود که روی رشد شخصی خود سرمایه گذاری کنید، به ویژه در جنبه های عاطفی و اجتماعی.

مراحل دستیابی به توسعه فردی

اگر دستیابی به توسعه فردی، یکی از اهداف شماست، مراحلی وجود دارد که برای دستیابی به این هدف باید طی کنید. این مراحل عبارت اند از:

مشخص کردن هدف

در مرحله اول باید تعیین کنید که دقیقا چه چیزی را می‌خواهید. مشخص کردن هدف اولین قدم برای رسیدن به آن است. در این مرحله باید به این فکر کنید که الان در چه موقعیتی هستید و دوست دارید در چه موقعیتی باشید. حوزه‌هایی که مایل هستید روی آن‌ها تمرکز کنید را مشخص کنید. این حوزه‌ها می‌تواند ورزش، هنر، علم یا رشد معنوی باشد.

برنامه‌ریزی

بعد از اینکه هدف مشخص شد، باید مسیر رسیدن به هدف را برای خود ترسیم کنید. در برنامه‌ریزی خود، هر دو مسیر بلندمدت و کوتاه‌مدت را در نظر بگیرید. استفاده از بولت ژورنال‌ها می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. همچنین دوره‌هایی وجود دارد که روش‌هایی دقیق برای برنامه‌ریزی به شما آموزش می‌دهند.

شروع فرآیند توسعه

در این مرحله لازم است به برنامه‌های خود عمل کنید. اگر برنامه‌ریزی را به درستی انجام داده باشید، در این مرحله به خوبی می‌دانید که چه کاری انجام دهید. اگر در مسیر قدم برداشتن به سوی برنامه‌ها و اهداف خود دچر کاهش بی‌انگیزگی و بی‌حوصلگی هستید، ابتدا سعی کنید با کمک یک روان‌درمانگر تعارض‌هایی که انگیزه شما را کاهش داده‌اند برطرف کنید.

ثبت کردن پیشرفت خود

در مسیر توسعه فردی، یادداشت کردن پیشرفت‌های خود کمک زیادی به شما می‌کند. این یادداشت‌ها و مرور کردن آن‌ها به شما کمک می‌کند که از تجربیات مثبت خود برای موفقیت در گام‌های بعدی استفاده کنید و همچنین با یادآوری توانمدی‌هایتان باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شود.

مرور و بازبینی برنامه‌ها

لازم است گاهی اوقات برنامه‌های خود را مورد ارزیابی قرار دهید. اگر احساس می‌کنید برنامه‌ریزی شما با میزان توانایی‌تان مطابقت ندارد، بهتر است آن را تغییر دهید. باید در این مرحله به این موضوع فکر کنید که برنامه‌های فعلی شما را به اهدافتان نزدیک می‌کند یا خیر. می‌توانید از تجربیات قبلی خود کمک بگیرید، در آن تجربیات تامل کنید و بر اساس آن‌ها برنامه‌ای جدید تنظیم کنید.

جوونه، پلتفرمی برای ارتقای سلامت روان و بهبود حال درونی آدماست. ما با گروهی از درمانگران متخصص و همدل، انواع مختلفی از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی و توسعه فردی رو ارائه می‌کنیم و برای حال خوب همراهانمون تلاش می‌کنیم.

چگونه اهداف توسعه فردی را تعیین کنیم؟

اهداف توسعه فردی

قبل از اینکه بتوانید برنامه ای را تنظیم کنید، باید کمی خود اندیشی کنید و به سوالات هدف های شخصی پاسخ دهید. چند سوالی را که باید قبل از طرح یک برنامه توسعه فردی پاسخ دهیم عبارتند از:

 • من می خواهم از زندگیم چه چیزی بسازم؟
 • اهداف و جاه طلبی های من چیست؟
 • در حال حاضر چه چیزی بر سر راه من برای رسیدن به این اهداف ایستاده است؟

پس از پاسخ دادن به این سوالات، می توانید یک برنامه ایجاد کنید که شامل چند جزء کلیدی است. مؤلفه‌های کلیدی که باید روی آنها تمرکز کنید، داشتن یک نتیجه خاص است که دائماً برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید، برنامه‌ریزی می‌کنید و مسیری را برای دستیابی به آن هموار می‌کنید، به موانع توجه می‌کنید و انگیزه بزرگ‌تر پشت اقدامات خود را درک می‌کنید.

مولفه های کلیدی یک برنامه توسعه فردی عبارت اند از:

 • اختصاصی: اهدافی را بنویسید که به جای کلی و گسترده بودن، دقیق و واضح باشند.
 • قابل اندازه گیری: نقاط عطفی را تعیین کنید که به شما نشان می دهد در حال رسیدن به هدف خود هستید.
 • دست یافتنی: اهدافی را تعیین کنید که چالش برانگیز هستند اما به طور واقع بینانه قابل دستیابی هستند.
 • مرتبط: اهداف خود را با برنامه بهبود شخصی خود هماهنگ کنید.
 • زمان محدود: یک تاریخ را انتخاب کنید که تا آن زمان می خواهید به هدف خود برسید.

برای زندگی کاری خود اهداف تعیین کنید

به منظور پیشرفتی که بتوانید در زندگی حرفه ای خود مشاهده و پیگیری کنید، باید یک برنامه عمل دقیق برای توسعه فردی خود مشخص کنید که این عمل شامل پاسخ به سؤالات زیر است:

 • چه چیزی را می خواهم یاد بگیرم؟
 • چکار باید بکنم؟
 • به چه پشتیبانی و منابعی نیاز خواهم داشت؟
 • چگونه موفقیت را بسنجم؟

تا حد امکان با پاسخ های خود دقیق باشید. هرچه دقیق تر باشد، پیگیری پیشرفت شما آسان تر است. دیدن اینکه چقدر پیشرفت کرده اید و کار سخت شما چگونه نتیجه می دهد، اعتماد به نفس شما را تقویت می کند و حس موفقیت را به شما می دهد. برخی از نمونه‌هایی از اهداف توسعه فردی برای کار و زندگی حرفه ای عبارتند از قانون ساعت طلایی و رژیم غذایی ذهنی 21 روزه.

قانون ساعت طلایی

قانون ساعت طلایی مسیر روز شما را هدایت می کند. اگر روزتان را زود شروع کنید و اولین ساعت خود را روی خودتان سرمایه گذاری کنید، تفاوت زیادی در احساس شما ایجاد می کند و نتایج مثبتی را در روز خواهید دید. شما روز خود را شروع خواهید کرد که خود را با دید مثبت تری ببینید و پیشرفت شخصی خود را بهبود بخشید.

رژیم غذایی ذهنی 21 روزه

مثال برنامه رژیم غذایی ذهنی 21 روزه به این معنی است که زود بیدار شوید و حداقل دو ساعت اول روز خود را روی خودتان سرمایه گذاری کنید. با این زمان اضافی، اهداف روشنی را تعیین کنید که می توانید برای رسیدن به آنها در محل کار تلاش کنید.

این می تواند بهره وری و کارایی شما را بهبود بخشد تا به شما کمک کند آن ترفیع یا افزایش حقوق مدنظر خود را کسب کنید. اهداف شما ممکن است شامل تحصیل نیز باشد. برای کسب درآمد بیشتر باید بیشتر یاد بگیرید. سعی کنید هر روز قبل از رفتن به محل کار، چیزی آموزشی، انگیزشی یا الهام بخش بخوانید.

تعیین هدف هایی برای زندگی روزمره

در خارج از فضای کاری، مهم است که بر روی برخی از اهداف شخصی نیز تمرکز کنید. مشابه برنامه کاری، برنامه شخصی شما را ملزم می کند که برای رسیدن به اهداف خود بر روی نکات کلیدی تمرکز کنید. ایجاد اهداف برای زندگی روزمره نیز شامل پاسخ به برخی سوالات کلیدی می باشد:

 • اهداف مهمی که می خواهید به آن ها برسید چیست؟
 • مهلت تعیین شده شما چه زمانی است؟
 • بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟
 • بزرگترین نقاط ضعف و عامل بازدارنده شما چه چیزی یا چه کسانی هستند؟

چندین جنبه از توسعه فردی وجود دارد که در صورت توسعه صحیح، دستیابی به موفقیت را ممکن می کند. تعدادی از این زمینه ها شامل تعیین هدف، برنامه ریزی و سازماندهی و تمرکز بر فعالیت های با ارزش شما می شود.

تعیین هدف

هدف گذاری را می توان در صبح زود انجام داد و تنها چند دقیقه از روز شما را می گیرد. این می تواند به سادگی خرید یک دفترچه یادداشت و نوشتن ده هدف خود در ابتدای هر روز باشد. این کار آن ها را عمیقاً در ضمیر ناخودآگاه شما برنامه‌ریزی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا در انجام آن ها عمل کنید.

برنامه ریزی روزانه

برنامه ریزی و سازماندهی در پایان روز می تواند به شما کمک کند تا برای روز آینده بهتر آماده شوید. هنگامی که روز خود را برنامه ریزی می کنید وآن را روی کاغذ می آورید، می توانید کارهای مهم خود را تجسم کنید و مطمئن شوید که در طول روز برای تکمیل آن ها تلاش می کنید.

تمرکز بر فعالیت های با ارزش

فعالیت‌های با ارزش، کارهایی هستند که انتخاب می‌کنید در طول روز انجام دهید و بیشترین بازدهی را در تلاش‌هایتان برای نزدیک‌تر کردن به اهدافتان به شما می‌دهند. تمرکز بر فعالیت‌های با ارزش به شما کمک می‌کند تا تمرکزتان را حفظ کنید و به اندازه هر عمل دیگری که می‌تواند کمک کننده باشد، به موفقیت شما کمک می‌کند.

برنامه ها و دوره های توسعه فردی گروه جوونه

دوره های توسعه فردی، مربیان و متخصصان می توانند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند. یک برنامه توسعه فردی همراه با مربی به شما کمک می کند تا نظم و انضباط داشته باشید و رو به جلو حرکت کنید.

اگر می‌خواهید زندگی خود را متحول کنید، این دوره‌ها و برنامه‌ها را بررسی کنید که شامل دانش و تخصص مربیان و متخصصان گروه جوونه می‌شود و در درس‌های قدرتمندی به شما کمک می‌کند تا به موفقیت فردی در زندگی خود برسید. دی این دوره ها به شما می آموزند که چگونه نگرانی و استرس را متوقف کنید و چگونه کنترل زندگی خود را در دست بگیرید.

دوره آنلاین یک ماه زندگی آگاهانه

در دوره یک ماه زندگی آگاهانه هر هفته درباره یک موضوع مهم و کاربردی روانشناسی که همه ما باهاش درگیر هستیم، در قالب یک وبینار تعاملی آنلاین توسط روانشناس جوونه آموزش داده میشه و همچنین از تجربه هامون صحبت می کنیم و پرسش و گفتگو داریم.

همچنین در طول هفته برای شما تمرینات مرتبطی ارسال خواهد شد تا بتونید به صورت پیوسته و با قدم‌های کوچک یک قدم برای آگاهی بیشتر و کنترل بر زندگی خود بردارید.

برای آشنایی بیشتر می توانید به “دوره یک ماه زندگی آگاهانه” از جوونه مراجعه کنید.

دوره ژورنال زندگی من

زندگی هر یک از ما مثل یک داستان هست. هر کسی داستان منحصربفرد خودش رو داره. در دوره ژورنال زندگی من قراره بفهمیم میخوایم چجور داستانی برای زندگیمون بنویسیم، شخصیت اول این داستان در زندگیش چه علایق و ارزش‌هایی داره و میخواد در چه مسیری قدم برداره.

این دوره مناسب تمامی افرادی هست که علاقه‌مند به داشتن درک عمیق از زندگی و چرایی انجام کارها دارد و مشتاق هستند تا روتین منظم و هدف سازی سالم داشته باشند و در مسیر اهداف خود پیوستگی  داشته باشند. دوره تمرین محور هست و فایل تمرینات هر جلسه به همراه جلسات بارگزاری شده است.

برای آشنایی بیشتر می توانید به “دوره ژورنال زندگی من” از جوونه مراجعه کنید.

11 مهارت توسعه فردی که باید به آن ها توجه کرد

11 مهارت توسعه فردی

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، کار با یک مربی یا درمانگر را در نظر بگیرید. یک متخصص در زمینه توسعه فردی می تواند به عنوان راهنمای شما در هنگام ساختن نقشه راه خود برای خودشکوفایی کمک کند.

مربی شما به صورت انفرادی با شما کار خواهد کرد تا به شناسایی مهارت های کلیدی برای کار بر اساس تجربه خودتان کمک کند. می‌توانید با ارزیابی کلی خود شروع کنید تا به ارزیابی نقاط قوت و زمینه‌های فرصت‌تان کمک کنید. متخصصان گروه جوونه برخی از زمینه‌های مشترک خودسازی و توسعه فردی را شناسایی کرده‌اند که می‌توانید در آن ها سرمایه‌گذاری کنید:

 • مهارت های ارتباطی و بین فردی
 • حل مسئله
 • چابکی شناختی و سازگاری
 • دلسوزی نسبت به خود، مراقبت از خود و خود اندیشی
 • تعارض و حل تعارض
 • پیمایش تغییر و عدم قطعیت
 • آینده نگری
 • مهارت های سازمانی
 • طرز فکر رشد
 • کار تیمی و همکاری
 • خودآگاهی

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “روند پیشرفت شخصی با تکنیک های توسعه فردی” را بخوانید! 

6 مرحله برای بهبود برنامه توسعه فردی

مانند هر هدف دیگری، تنظیم یک برنامه مهم است. با ساختارمند کردن برنامه توسعه فردی خود، به احتمال زیاد به اهداف خود دست خواهید یافت. 6 مرحله مهم در این راستا را در ادامه شرح خواهیم داد.

1- شناسایی زمینه هایی که می‌خواهید در آن پیشرفت کنید

مرحله اول احتمالاً به مقداری کار درونی و شناخت از خود نیاز دارد. یک دقیقه وقت بگذارید و به جایی که در حال حاضر هستید فکر کنید. نقاط قوت شما چیست؟ در چه زمینه هایی می خواهید تمرکز کنید؟ چه رشد و پیشرفتی را می خواهید در خود ببینید؟

اگر ارزیابی کلی را در مورد خود انجام داده اید، این می تواند به عنوان یک ابزار مفید شما را کمک کند. هنگامی که اهداف شخصی خود را پیدا کردید، زمینه هایی را که می خواهید در آنها پیشرفت کنید را شناسایی کنید.

2- با یک مربی یا منتور برای جمع آوری و تنظیم یک برنامه کار کنید

با این که این برنامه توسعه فردی شماست، مجبور نیستید به تنهایی بار آن را به دوش بکشید. برای کمک به تنظیم یک برنامه مسنجم، به افراد بیرونی و سیستم های پشتیبانی -مانند مربیان زندگی یا منتورها- تکیه کنید. با داشتن ساختار مناسب (و بازخورد در طول مسیر)، برای اجرای طرح آماده تر خواهید بود.

3- اهداف توسعه فردی خود را ساختارمند کنید

یک روتین و روال مشحص برای خود ایجاد کنید. شروع به بررسی روزمره خود کنید و سعی کنید راه هایی برای ایجاد عادات یا قرار دادن عادات جدید در کنار عادات موجود بیابید.

به عنوان مثال فرض کنید میخواهید تمرینات قدرتی را در روال تناسب اندام خود قرار دهید. اما مشکل اینجاست که شما هرگز از وزنه استفاده نکرده اید. برای ایجاد این عادت جدید می توانید یک تشک یوگا با وزنه در کنار کفش های ورزشی خود بگذارید. هر بار که برای دویدن می روید، باید به وزنه هایی که کنار کفش هایم هستند فکر کنید. این کمک می کند که به خود یادآوری کنید که یک تمرین سریع 5 دقیقه ای با چند دمبل انجام دهید.

4- یک دوست مسئولیت پذیر پیدا کنید

گاهی اوقات، داشتن کسی که شما را مسئول پذیر کند همه چیز را تغییر می دهد. اگر شما و یکی از دوستانتان هر دو قصد و هدف دارید، راه هایی را در نظر بگیرید که بتوانید از یکدیگر حمایت کنید.

5- با خود صادق باشید و از پیشرفت خود آگاه باشید

برنامه توسعه فردی شما نیازمند صداقت است. در مورد رشد و پیشرفت خود با خود صادق باشید. این نیز نیاز به سطحی از خودآگاهی دارد. همچنین می‌توانید از دوستان، خانواده و همکاران بازخورد بگیرید تا در مورد چگونگی پیشرفت در اهدافتان کمک کنید.

6- توسعه فردی را در برنامه آمادگی ذهنی خود قرار دهید

چگونه توسعه فردی در برنامه آمادگی ذهنی شما نقش دارد؟ راه هایی را در نظر بگیرید که می توانید با مربی خود در ایجاد جنبه های آن در آمادگی ذهنی خود کار کنید.

چگونه توسعه فردی می تواند به ما کمک کند؟

چگونه توسعه فردی می تواند به ما کمک کند؟

توسعه فردی به مانند اسمش فقط همین است؛ شخصی و فردی. هر انسانی متفاوت است،اگر انسان ها با هم شبیه بودند، هر کتاب خودیاری به همه کمک می کرد. یا هر فرآیند یادگیری برای هر دانش آموزی مفید می شد. اما ما از تجربیات زندگی خود می دانیم که در مورد انسان ها هیچ راه حل “یک اندازه مناسب” برای هر چیزی وجود ندارد.

مهم است که به پشتیبانی شخصی مانند متخصصان درمان یا مربیان و منتورها تکیه کنید تا با ایجاد یک برنامه مناسب به شما کمک کند. شما نیازها، نقاط قوت، فرصت ها و مهارت های یک فرد دیگر خود را نخواهید داشت، بنابراین برنامه توسعه فردی شما نیز متفاوت خواهد بود.

خود را از منطقه امن درونی خارج کنید؛ با انجام این کار، در مسیر رسیدن به پتانسیل کامل خود قرار خواهید گرفت. در حالی که خودشکوفایی و کار درونی یک فرآیند مادام العمر است، اهداف توسعه فردی شما نباید دلهره آور باشد. از کارهای کوچک شروع کنید، مانند ایجاد یک مهارت جدید یا حتی تعادل بین کار و زندگی. با انجام این کار، خود را برای موفقیت در تمام زمینه های زندگی آماده خواهید کرد.

اگر آماده ایجاد تغییر برای بهبود کیفیت زندگی خود هستید، این نکته را حتما در نظر داشته باشید که یک متخصص توسعه شخصی و حرفه ای چگونه می تواند به شما کمک کند.

رابطه توسعه فردی و روانشناسی چیست؟

توسعه فردی با نظریه های روانشناسانی مانند کارل یونگ و آلفرد آلدر پیوند می خورد. آلفرد آلدر مفاهیم سبک زندگی و خودشناسی و همچنین تعادل کار و زندگی را به ارمغان آورد.

کارل یونگ فردی شدن را توسعه داد و بر این تمرکز کرد که افراد چگونه می توانند روی خود کار کنند تا به تمامیت و بهبود شخصی خود دست یابند. روانشناس دیگر، آلبرت بندورا، اصطلاح خودکارآمدی و چگونگی کمک آن به اعتماد به نفس را مطرح کرد. علاوه بر این، مارتین سلیگمن روانشناسی مثبت را تشویق کرد تا افراد سالم را پرورش دهد.

جمع بندی و نکته پایانی

پیشرفت، خودشکوفایی و دستیابی به اهداف باعث ارضا یکی از نیازهای سطح بالای ما می‌شود. اما نباید فراموش کنیم که پیش از این نیاز، باید به نیازهای ابتدایی‌تری مانند عزت نفس و احساس تعلق و دوست داشتن، پاسخ دهیم. اگر احساس می‌کنید قادر به پیش بردن برنامه‌های خود نیستید یا نمی‌توانید به هدفی مشخص فکر کنید، نباید خود را سرزنش کنید.

گاهی اوقات برخی از وضعیت‌های روان‌شناختی مانند افسردگی یا اضطراب بالا باعث می‌شود انگیزه کافی برای پیشرفت نداشته باشیم. در چنین شرایطی می‌توانید با کمک گرفتن از متخصصان سلامت روان، بر روی دلایل بی‌انگیزگی خود کار کنید. برای مطالع بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه کنید:

1- منبع اول

2- منبع دوم

دنبال تراپیست میگردی؟

ما کمکت می‌کنیم که با توجه به نیازت، متخصصی که دنبالشی رو پیدا کنی. فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مجله جوونه

مجله جوونه، یادگیری بی حد و مرز

Line
دیدگاه خود را بنویسید