درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟

درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟
لوگو جوونه

نویسنده: جوونه

تاریخ: 9 آبان 1402

در اولین مواجهه‌ی همگی ما با یک چالش روحی و روانی انتظار داریم تا درمانگر ما، از یک‌زمان مشخصی برای درمان و یا بهترشدن اوضاع صحبت کند. این انتظار زمانی به سراغ ما می‌آید که قصد داریم مسائل و چالش‌های روانی خود را به‌مانند یک بیماری جسمی که با یک داروی مشخص رفع می‌شود مقایسه کنیم، درحالی‌که چالش‌های ذهنی به وجود آمده در زندگی و راه‌های درمان آن برای هر فرد مختص خود اوست.

اگر به یاد داشته باشید در دیگر مقاله‌های تیم جوونه با هم درباره‌ی تفاوت حمله اضطرابی با حمله پانیک، آشنایی با حمله پانیک و آشنایی با انواع آن و عوارضش خواندیم؛ اما امروز و این بار در این مقاله از جوونه قرار است با هم به این سؤال پاسخ بدهیم که درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟

آیا می‌توان زمانی را برای درمان حمله پانیک تخمین زد؟ برای اینکه بتوانیم به این سؤال پاسخ دهیم بهتر است با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا به پاسخ این سؤال یعنی، درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد دست پیدا کنیم.

ازآنجاکه نوع درمان هر فرد می‌تواند متفاوت از دیگری باشد و مدت‌زمان درمان نیز به‌تبع می‌تواند متفاوت باشد. بهتر است به این سؤال (درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟) این‌گونه پاسخ دهیم که برای درمان حمله پانیک و تسریع روند درمان چه‌کارهایی را می‌توانیم انجام دهیم؟

یک مطالعه 10 دقیقه ای ساده در مورد پانیک به بسیاری از بیماران کمک کرده تا به طور مؤثری با پانیک مقابله کنند، اغلب بدون نیاز به دارو یا درمان طولانی‌مدت. حتی برای کسانی که هنوز به دارو یا درمان نیاز دارند، مرور اطلاعات کمک مهمی بوده است.

مدت‌زمان حملات پانیک معمولاً چقدر است؟

مدت‌زمان حملات پانیک معمولاً چقدر است؟

سؤالی که شاید بهتر است اینجا مطرح کنیم این است که مدت‌زمان حملات پانیک معمولاً چقدر است؟ اینکه درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد با انتخاب شیوه درمانی و عملکردی شما مرتبط است. البته واکنش‌ها متفاوت است؛ برخی سراسیمه راهی بیمارستان می‌شوند، برخی به دنبال درمان حمله پانیک با طب سنتی هستند.

واقعیت امر این است که اقدامات تمرکزی شما در طول حمله است که حرف اول و آخر را در درمان قطعی پانیک می‌زند. در اکثر موارد، مدت‌زمان حملات پانیک از ۳۰ ثانیه تا ۲۰ دقیقه است. بسته به وضعیت شما این حمله می‌تواند تا یک ساعت نیز دوام بیاورد.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “اختلال پانیک: شناخت، درک و غلبه بر حمله پانیک” را بخوانید.

5 موردی که در حمله پانیک باید بدانیم

بهتر است افرادی که دچار حملات پانیک می‌شوند درباره‌ی برخی موضوعات در مورد پانیک اطلاعات مختصری داشته باشند تا بتوانند موقعیت پیش‌آمده را بهتر کنترل کنند. در ادامه مقاله به 5 مورد از این فاکتور های مهم خواهیم پرداخت:

حمله پانیک خطرناک نیست

برای بیماران مفید است که به خود یادآوری کنند که اگرچه حملات پانیک بسیار ترسناک هستند، اما معمولاً بی‌ضرر هستند. معمولاً برای بیمار مهم است که با پزشک خود صحبت کند تا مطمئن شود که تشخیص اختلال پانیک است و مشکل دیگری نیست. گاهی اوقات، آزمایش بیشتر می‌تواند به اطمینان خاطر پزشک و بیمار کمک کند.

در مقابل حمله پانیک مقاومت نکنید

حملات پانیک توسط مقاومت تقویت می‌شود: افراد در مورد مضطرب بودن مضطرب می‌شوند که منجر به یک‌چرخه معیوب از تشدید اضطراب می‌شود. با مقاومت کمتر، حمله پانیک کوتاه‌تر و با شدت کمتر خواهد بود.

تنفس صحیح را جدید بگیرید

هنگامی که افراد مضطرب هستند، تمایل دارند که در قفسه سینه خود سریع و بلند نفس بکشند. در عوض، تنفس دیافراگمی آهسته آگاهانه مفید است. نحوه تنفس خود را طوری تنظیم کنید که شکم به‌آرامی با دم گسترش می‌یابد و به‌آرامی با بازدم آرام می‌شود. عادت‌کردن به این سبک تنفس ممکن است زمان ببرد، و ممکن است برای اولین‌بار زمانی که فرد آرام است، آن را تمرین کند.

انرژی حمله پانیک را هدایت کنید

به‌جای اینکه آن را یک حمله پانیک بنامید، آن را “انرژی انفجاری” بنامید. به‌جای اینکه وارد آن چرخه معیوب مقاومت و اضطراب شوید، وقتی اولین انفجار انرژی وجود دارد، فقط جریان انرژی را در رگ‌های خود احساس کنید. ممکن است از انرژی برای انجام کاری فعال استفاده کنید یا آن را بدون مقاومت احساس کنید.

افکار خود را رها کنید

به یاد داشته باشید که لازم نیست همه افکار خود را باور کنید. همچنین لازم نیست در برابر افکار خود مقاومت کنید یا آرزو کنید آنها از بین بروند. وقتی فکری مانند «این وحشت برای همیشه ادامه خواهد داشت» دارید، دو انتخاب مفید دارید:

 • می‌توانید با آن مخالفت کنید، در این مورد، فکر کنید: «من قبلاً این مشکل را داشتم و همیشه در نهایت از بین می‌رود.»
 • یا فقط می‌توانید آن افکار را درحالی‌که می‌آیند و می‌روند، بدون اینکه آنها را باور کنید، یادداشت کنید.

درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟

درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟

اینکه درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد به شما بستگی دارد. توقف کامل حملات پانیک یک هدف معقول است. پزشک شما یک برنامه درمانی را فقط برای شما طراحی خواهد کرد. معمولاً یک دوره درمانی حداقل 6 تا 9 ماه توصیه می شود.

برخی از افرادی که برای اختلال پانیک دارو مصرف می کنند، تنها پس از مدت کوتاهی می توانند حملات پانیک خود را کاهش دهند. سایر افراد نیاز به ادامه درمان در مدت زمان طولانی یا حتی در طول عمر خود دارند.

درمانگر به شما کمک می کند تا به تدریج علائم حمله پانیک را به روشی ایمن و تکراری دوباره ایجاد کنید. هنگامی که احساسات فیزیکی وحشت دیگر احساس خطر نمی کنند، حملات شروع به برطرف شدن می کنند. درمان موفقیت آمیز همچنین می تواند به شما کمک کند بر ترس از موقعیت هایی که به دلیل حملات پانیک از آنها اجتناب کرده اید غلبه کنید.

دیدن نتایج حاصل از درمان مستلزم زمان و تلاش لازم است. ممکن است شاهد کاهش علائم حمله پانیک در طی چند هفته باشید و اغلب علائم به طور قابل توجهی کاهش می یابند یا ظرف چند ماه از بین می روند. می‌توانید برای اطمینان از اینکه حملات پانیک شما تحت کنترل باقی می‌مانند یا برای درمان مجدد، جلسات مشاوره مداوم را برنامه‌ریزی کنید.

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

پیشگیری از حملات پانیک امکان‌پذیر است؟

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از حملات پانیک وجود ندارد. اما توصیه‌های زیر می‌تواند کمک‌کننده و مفید باشند.

 • برای کاهش شدت و کاهش دفعات حملات، فوراً تحت درمان قرار بگیرید
 • فعالیت بدنی منظم به رهایی از اضطراب کمک می‌کند
 • برنامه درمانی خود را دنبال کنید
 • از مصرف کافئین، الکل و سیگار که به‌عنوان محرک حمله عمل می‌کنند، خودداری کنید
 • فعالیت هوازی می‌تواند آرامش‌بخش باشد
 • به‌اندازه کافی خوابیدن

روش های درمان حمله پانیک

روش های درمان حمله پانیک

درمان می‌تواند به کاهش شدت و دفعات حمله پانیک کمک کند و عملکرد شما را در زندگی روزمره بهبود بخشد. گزینه‌های اصلی درمان رواندرمانی و دارودرمانی هستند. یک یا هر دو نوع درمان ممکن است توصیه شود، بسته به ترجیح شما، سابقه شما، شدت اختلال پانیک شما و اینکه آیا شما به درمانگرانی که آموزش‌های ویژه در درمان اختلالات پانیک دارند دسترسی دارید یا خیر.

اینکه درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد کاملا بستگی به روش درمانی شما دارد. مدت زمان درمان حمله پانیک در روش رواندرمانی با دارودرمانی و یا ترگیب این دو کاملا متفاوت می باشد.

در رواندرمانی، درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟

رواندرمانی یک درمان انتخاب اول مؤثر برای حملات پانیک و اختلال پانیک در نظر گرفته می‌شود. روان‌درمانی می‌تواند به شما در درک حملات پانیک و اختلال پانیک کمک کند و یاد بگیرید که چگونه با آنها کنار بیایید.

نوعی از روا‌درمانی به نام رواندرمانی شناختی رفتاری می‌تواند به شما کمک کند از طریق تجربه خود یاد بگیرید که علائم هراس خطرناک نیستند. درمانگر به شما کمک می‌کند تا به‌تدریج علائم حمله پانیک را به روشی ایمن و تکراری دوباره ایجاد کنید. هنگامی که احساسات فیزیکی وحشت دیگر احساس خطر نمی‌کنند، حملات شروع به برطرف‌شدن می‌کنند.

در رواندرمانی درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟ ممکن است شاهد کاهش علائم حمله پانیک در عرض چند هفته باشید و اغلب علائم به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابند یا طی چند ماه از بین می‌روند. می‌توانید برای اطمینان از اینکه حملات پانیک شما تحت کنترل باقی می‌مانند یا برای درمان عود، جلساتی را هرازچندگاهی با مشاور خود برنامه‌ریزی کنید.

جوونه، پلتفرمی برای ارتقای سلامت روان و بهبود حال درونی آدماست. ما با گروهی از درمانگران متخصص و همدل، انواع مختلفی از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی و توسعه فردی رو ارائه می‌کنیم و برای حال خوب همراهانمون تلاش می‌کنیم.

در دارودرمانی، درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟

اگر از حمله پانیک رنج می برید، داروها می‌توانند به کاهش علائم مرتبط با حملات پانیک و همچنین افسردگی کمک کنند. چندین نوع دارو در مدیریت علائم حملات پانیک مؤثر هستند، از جمله:

مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs): داروهای ضدافسردگی SSRI معمولاً به‌عنوان اولین انتخاب از داروها برای درمان حملات پانیک توصیه می‌شوند. SSRIهای تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) آمریکا برای درمان اختلال پانیک شامل فلوکستین (پروزاک)، پاروکستین (پاکسیل، پکسوا) و سرترالین (زولوفت) است.

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی‌نفرین (SNRIs): این داروها دسته دیگری از داروهای ضدافسردگی هستند. SNRI ونلافاکسین (Effexor XR) برای درمان اختلال پانیک مورد تأیید FDA است.

بنزودیازپین‌ها، آرام‌بخش‌ سیستم عصبی مرکزی: بنزودیازپین‌های مورد تأیید FDA برای درمان اختلال هراس شامل آلپرازولام (زاناکس) و کلونازپام (کلونوپین) هستند. بنزودیازپین‌ها معمولاً فقط به‌صورت کوتاه‌مدت استفاده می‌شوند، زیرا می‌توانند اعتیاد آور باشند و باعث وابستگی ذهنی یا فیزیکی شوند.

اگر یک دارو برای شما خوب عمل نمی‌کند، پزشک ممکن است تغییر به دیگری یا ترکیب برخی داروها را برای افزایش اثربخشی توصیه کند. به‌خاطر داشته باشید که ممکن است چند هفته پس از اولین شروع مصرف دارو طول بکشد تا متوجه بهبود علائم شوید. همه داروها خطر عوارض جانبی دارند و برخی از آنها ممکن است در شرایط خاصی مانند بارداری توصیه نشود. با پزشک خود در مورد عوارض و خطرات احتمالی صحبت کنید.

توجه: از مصرف هر گونه دارو بدون نظارت روانپزشک حتما و حتما خودداری کنید. این کار می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای شما در پی داشته باشد.

در دارودرمانی درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟ درمان بیماری پانیک به روش دارودرمانی ممکن است چند هفته به درازا بینجامد. همچنین در طول درمان؛ امکان تغییر دوز دارو یا نوع دارو وجود دارد. اما طول درمان حملات پانیک را به‌صورت مجموع (زمان دارودرمانی + طول روان‌درمانی) بیان می‌کنند که از ۶ تا ۹ ماه متغیر است.

تغییر شیوه زندگی و خودمدیریتی

درحالی‌که حملات پانیک و اختلال پانیک نیازمند درمان حرفه ای توسط درمانگر می باشند، این مراحل خودمراقبتی می‌تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند:

1- به برنامه درمانی خود پایبند باشید؛ مواجهه با ترس‌هایتان می‌تواند دشوار باشد، اما درمان می‌تواند به شما کمک کند احساس کنید در خانه خود گروگان نیستید.

2- به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. پیوستن به گروهی برای افراد مبتلا به حملات پانیک یا اختلالات اضطرابی می‌تواند شما را با سایرینی که با مشکلات مشابه روبرو هستند ارتباط دهد.

3- از مصرف کافئین، الکل، سیگار و مواد مخدر پرهیز کنید؛ همه اینها می‌توانند حملات پانیک را تحریک یا تشدید کنند.

4- تکنیک‌های مدیریت استرس و آرامش را تمرین کنید؛ به‌عنوان‌مثال، یوگا، تنفس عمیق و آرام‌سازی پیش‌رونده عضلانی – کشش یک عضله در یک‌زمان، و سپس رهاکردن کامل تنش تا زمانی که هر ماهیچه در بدن آرام شود – نیز ممکن است مفید باشد.

5- فعالیت بدنی داشته باشید؛ فعالیت هوازی ممکن است اثر آرام‌بخشی بر خلق‌وخوی شما داشته باشد.

6- خواب کافی داشته باشید؛ به‌اندازه کافی بخوابید تا در طول روز احساس خواب‌آلودگی نکنید.

درمان‌های جایگزین حمله پانیک

خیلی از افراد به هنگام مصرف دارو برای بهبود عملکرد خود در روند درمان از استفاده‌ی دارو و تجویز داروهای حوزه‌ی روان اجتناب می‌کنند و تمایلی به مصرف آنها ندارند و به سمت درمان‌های جایگزین برای رفع چالش به وجود آمده می‌روند.

برخی از مکمل‌های غذایی به‌عنوان درمانی برای اختلال پانیک موردمطالعه قرار گرفته‌اند، اما تحقیقات بیشتری برای درک خطرات و فواید آن موردنیاز است. محصولات گیاهی و مکمل‌های غذایی مانند داروها توسط سازمان غذا و دارو (FDA) نظارت نمی‌شوند. شما همیشه نمی‌توانید از آنچه دریافت می‌کنید و ایمن بودن آن مطمئن باشید.

قبل از استفاده از داروهای گیاهی یا مکمل‌های غذایی، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. برخی از این محصولات می‌توانند با داروهای تجویزی تداخل داشته باشند یا تداخلات خطرناکی ایجاد کنند.

قبل از مراجعه به درمانگر برای درمان پانیک چکار کنیم؟

بهتر است قبل از مراجعه به مشاور و روان‌درمانگر متخصص لیستی از اطلاعات زیر را تهیه کنید تا روند درمان شما تسریع پیدا کند:

 • علائم شما، از جمله زمانی که برای اولین‌بار رخ‌داده‌اند و چند بار آنها را داشته‌اید.
 • اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله رویدادهای آسیب‌زا درگذشته و هر رویداد مهم استرس‌زا که قبل از اولین حمله پانیک شما رخ‌داده است.
 • اطلاعات پزشکی، از جمله سایر شرایط سلامت جسمی یا روانی که دارید.
 • داروها، ویتامین‌ها، محصولات گیاهی و سایر مکمل‌ها و دوزها.
 • سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید.

کلام آخر

به‌طورکلی برای درمان بیماری‌های حوزه‌ی سلامت روان باید به‌شدت، نحوه‌ی درمان، تاریخچه‌ی زندگی فرد و تجارب او در زندگی توجه کرد به همین دلیل است که باتوجه‌به مطالعات انجام شده اینکه درمان حمله پانیک چقدر می‌کشد برای هر فردی متفاوت از فردی دیگر است.

درهرصورت درمان هرگونه اختلال روانی باید تحت نظارت متخصص مربوطه باشد تا بتوانیم بهترین راه درمان و درمان اختصاصی هر فرد را پیدا کرده و برای بهبود عملکرد او به کار بگیریم. باید این نکته را در نظر داشته باشیم که تغییرات در سبک زندگی و رعایت سلامت جسمی و روانی نقش مهمی در بهبود وضعیت فرد با اختلال روانی دارد.

بهتر است این نکته را یادآوری کنیم که تیم جوونه در این حوزه از اختلالات نیز با وجود درمانگران متخصصی که دارد می‌تواند همراه شما باشد تا با هم از این چالش عبور کنیم و دیگر نگران وقوع حملات پانیک خود نباشید و راهکارهای عملی را بتوانید به کار بگیرید.

همچنین برای مطالعه بیشتر در مورد درمان حمله پانیک چقدر طول می‌کشد؟ می توانید به منابع زیر مراجعه کنید:

Treating Panic Effectively | Psychology Today

Panic attacks and panic disorder – Diagnosis and treatment – Mayo Clinic

Panic attack: Symptoms, causes, diagnosis and treatments (msn.com)

سوالات متداول

Line
آیا حملات پانیک منجر به مرگ می‌شود؟2024-04-21T03:52:57+03:30

خیر حملات پانیک منجر به مرگ نمی‌شود؛ اما در طول حمله، فرد این نگرانی و فکر را دارد که نکند من بمیرم.

آیا قرارگرفتن در موقعیت‌هایی که قبلاً حمله پانیک رخ‌داده، منجر به رخداد مجدد می‌شود؟2024-04-21T04:09:23+03:30

در واقع در جواب این سؤال می‌شود این‌طور گفت که افرادی که حمله پانیک را تجربه می‌کنند این نگرانی را دارند که نکند با قرارگرفتن در موقعیت‌های پیشین، دوباره حملات پانیک را تجربه کنند.

ما به‌عنوان همراه نیاز است برای فردی که دچار حمله پانیک شده چه اقدامی انجام دهیم؟2024-04-21T04:10:28+03:30

بهتر است ما همراه خوبی برای او باشیم و در بسیاری از موقعیت‌های اجتماعی که نیاز به همراه دارد، او را همراهی کنیم و این پیام را به او دهیم که او تنها نیست و مشکلی پیش نخواهد آمد و ما به او کمک می‌کنیم.

آیا تجربه تروما منجر به حملات پنیک می‌شود؟2024-04-21T04:11:27+03:30

می‌تواند تا حدی نقش داشته باشد؛ ولی رابطه‌شان به‌صورت علت معلولی نیست. تجربه تروما احتمال مبتلا شدن فرد به PTSD را افزایش می‌دهد.

دنبال تراپیست میگردی؟

ما کمکت می‌کنیم که با توجه به نیازت، متخصصی که دنبالشی رو پیدا کنی. فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مجله جوونه

مجله جوونه، یادگیری بی حد و مرز

Line
دیدگاه خود را بنویسید

Go to Top