افسردگی پنهان در زنان

افسردگی پنهان در زنان
لوگو جوونه

نویسنده: جوونه

تاریخ: 3 شهریور 1402

ازآنجایی‌که افسردگی معروف به سرماخوردگی بیماری‌های روان است همه‌ی ما با آن کم‌وبیش آشنا هستیم و از علائمش خبر داریم. حتماً می‌دانید که افسردگی تنها یک نوع نیست و انواع مختلفی دارد. زنان نیز علاوه بر مشکلات رایج در مردان با مشکلات و چالش های دیگری نیز روبرو هستند که می تواند منجر به افسردگی در آنان شود.

یکی از باورهای عمومی درباره‌ی زنان افسرده این است که آنها افرادی غمگین و ناراحت هستند؛ اما باید بگویم که در این مقاله‌ی جوونه ما می‌خواهیم باهم به این باور عمومی درباره‌ی افسردگی نگاهی بیندازیم و به این سؤال پاسخ دهیم که آیا می‌شود فردی که رفتارهایی سرزنده و شاد دارد نیز دچار افسردگی باشد؟

اگر به دنبال پاسخ این سؤال هستید تا انتهای این مقاله با جوونه همراه باشید. ازآنجایی‌که افسردگی انواع مختلفی دارد، جوونه در این مقاله قصد دارد که به یک نوع خاصی از افسردگی یعنی افسردگی پنهان در زنان بپردازد و با هم درباره‌ی علائم افسردگی پنهان در زنان بخوانیم تا ببینیم آیا پاسخ سؤال خود را می‌توانیم بیابیم یا خیر؟

افسردگی پنهان در زنان چیست؟

قبل از هر توضیحی بیاید نگاهی کوتاه به این موضوع بیندازیم که افسردگی پنهان در زنان چیست:

افسردگی پنهان در زنان نوعی افسردگی است که همیشه آشکار نیست. در واقع، برخی از زنان تمام تلاش خود را می‌کنند تا علائم افسردگی را از اطرافیان خود پنهان کنند در واقع مشکل را به‌قدری خوب پنهان می‌کنند که ممکن است خودشان به‌ندرت آن را تشخیص دهند. به همین دلیل است که گاهی اوقات افسردگی پنهان در زنان را افسردگی “خندان” می‌نامند.

زنان که افسردگی پنهان دارند ممکن است راضی، شاد و سازنده به نظر برسند. زندگی کاری و روابط آنها، از هر نظر خوب به نظر می‌رسد. اما در باطن، در فضاهای ساکتی که به‌راحتی نمی‌توان آنها را به اشتراک گذاشت، علائم افسردگی بر افکار، احساسات و سلامت جسمانی آنها تأثیر می گذارد که این علائم از بین نمی‌روند.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “آشنایی با انواع افسردگی در زنان و راه‌های مقابله با آن” را بخوانید

چرا تشخیص افسردگی پنهان در زنان دشوار است؟

چرا تشخیص افسردگی پنهان در زنان دشوار است؟

یکی از دلایلی که تشخیص افسردگی پنهان در زنان ممکن است دشوار باشد این است که علائم آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. ممکن است قبلاً با علائم شناخته شده افسردگی پنهان در زنان آشنا باشید:

 • غم و اندوهی که بیش از ۲ هفته ادامه دارد
 • گریه مکرر
 • افت شدید عزت‌نفس
 • ازدست‌دادن علاقه به چیزهایی که زمانی مهم بودند.

اما تشخیص علائم دیگر افسردگی پنهان در زنان دشوارتر است، از جمله علائمی مانند:

 • درد جسمی یا مشکلات گوارشی که با وضعیت سلامتی دیگری مرتبط نیست
 • خستگی یا کمبود انرژی
 • تغییر در الگوهای خواب
 • افزایش وزن، کاهش وزن یا تغییر در اشتها
 • تغییرات در مصرف مواد
 • تحریک‌پذیری، بدخلقی یا حساسیت مفرط
 • احساس ناامیدی یا بی‌ارزشی
 • مشکلات توجه، تمرکز یا حافظه
 • ازدست‌دادن علاقه به رابطه جنسی

تست روانشناسی: شما می توانید با انجام تست افسردگی بک (BDI-ll)، میزان و دلایل افسردگی خود را سنجیده تا مشاوران جوونه راهکارهای عملی برای مقابله با آن‌ها به شما ارائه دهند.

افسردگی پنهان در زنان به چه صورت ظاهر می شود؟

مهم است که مراقب هرگونه تغییر در رفتار خود باشید. وقتی افراد افسردگی دارند، ممکن است متفاوت از رفتار قبلی خود رفتار کنند، حتی اگر غمگین یا بی‌حال نباشند. یک یا دو تغییر به‌خودی‌خود لزوماً نشان‌دهنده این نیست که زنان افسردگی را پنهان کرده اند، اما مجموعه‌ علائمی که در مدت‌زمان مشخصی رخ می‌دهند ممکن است باعث نگرانی شود.

هنگامی که زنان علائم افسردگی را تجربه می‌کند؛ اما در مورد آن صحبت نمی‌کند، افراد و نزدیکان او ممکن است متوجه این نوع تغییرات شوند:

ایجاد تفاوت در شخصیت

تغییر در شخصیت ممکن است نشانه افسردگی پنهان در زنان باشد. برای مثال، فردی که با افسردگی پنهان زندگی می‌کند، ممکن است ساکت‌تر شود، یا زمانی که نسبت به آینده اعتماد داشت، بدبین‌تر شود.

کاهش یا افزایش قابل توجه وزن

تغییر ناگهانی عادات غذایی آن ها، عدم علاقه به خوردن یا خوردن بیش از حد غذا در پاسخ به موقعیت‌های عاطفی ممکن است نشانه افسردگی پنهان در زنان باشد.

تغییر در عادات خواب

دیرتر یا بیشتر از حد معمول خوابیدن، یا بیدارماندن در ساعات غیرمعمول، همگی می‌توانند نشانه‌های افسردگی پنهان در زنان باشند.

جدی‌تر شدن

اگر فردی با افسردگی پنهان زندگی می‌کند، ممکن است گفتگوهایی را آغاز کند که عمیق‌تر، تاریک‌تر یا فلسفی‌تر از حد معمول باشد.

تفاوت در تعاملات اجتماعی

نشانه‌های افسردگی پنهان در زنان ممکن است شامل تبدیل‌شدن به فردی سرزنده و شاد باشد؛ اما این در حال است که این شادی واقعی به نظر نمی‌رسد. آنها همچنین ممکن است شروع به کناره‌گیری از فعالیت‌های اجتماعی کنند، بهانه‌های مکرر برای اینکه چرا با دوستان و خانواده خود تعامل ندارند و در ارتباط نیستند، می‌تواند نشانه افسردگی باشد.

تفاوت‌هایی در عملکرد فرد

اختصاص‌دادن زمان زیادی به کار یا کاهش عملکرد فرد، هر دو می‌تواند نشان‌دهنده افسردگی پنهان در زنان باشد. رهاکردن سرگرمی‌ها یا کارهایی که زمانی اهمیت داشتند. یک فرد مبتلا به افسردگی پنهان ممکن است از چیزهایی که زمانی برایش بسیار مهم بوده‌اند دست بکشد، یا ممکن است از روی تردید شروع به مشارکت و انجام فعالیت کند

خودگویی منفی

یک فرد ممکن است به شوخی چیزهای منفی بگوید تا توجه را از درد اصلی خود منحرف کند. ممکن است رفتارهای پرخطر افزایش یابد. این ممکن است تلاشی برای مقابله با بی‌حسی یا ایجاد آسیب به خود باشد.

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

در افسردگی پنهان در زنان چه کسانی آسیب‌پذیر هستند؟

افسردگی پنهان در زنان را هر گروهی از زنان می تواندد تجربه کنند، به‌خصوص اگر احساس کنند چیزی برای ازدست‌دادن در مورد آن وجود دارد. اما برخی از زنان ممکن است بیشتر از دیگران افسردگی را پنهان کنند یا از اینکه افسردگی بر آنها تأثیر می‌گذارد غافل باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که گروه های زیر بیشتر تحت تاثیر افسردگی پنهان در زنان هستند:

 • زنان مسن‌تر
 • کودکان و نوجوانان
 • زنان مبتلا به بیماری‌های مزمن
 • زنانی که از تجربیات آسیب‌زا بهبود می‌یابند
 • زنان از جوامع به حاشیه رانده یا محروم

سؤالی که تا اینجای مقاله شاید ذهن شما را درگیر کرده است شاید این باشد که چرا زنان افسردگی خود را پنهان می‌کنند. در ادامه جوونه قصد دارد به این سؤال پاسخ دهد پس بهتر است همراه ما باشید تا اگر فردی را با علائم افسردگی پنهان در زنان در اطرافیان خود دارید بتوانید بهتر درک کنید و در کنارش باشید.

جوونه، پلتفرمی برای ارتقای سلامت روان و بهبود حال درونی آدماست. ما با گروهی از درمانگران متخصص و همدل، انواع مختلفی از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی و توسعه فردی رو ارائه می‌کنیم و برای حال خوب همراهانمون تلاش می‌کنیم.

چرا برخی زنان افسردگی خود را پنهان می‌کنند؟

چرا برخی زنان افسردگی خود را پنهان می‌کنند؟

زنان اغلب احساس می‌کنند که دلایل بسیار خوبی برای پنهان نگه‌داشتن علائم افسردگی دارند. شاید آنها پیامدهای منفی ناشی از افشای علائم افسردگی را درگذشته تجربه کرده باشند. شاید آنها از خطرات سلامتی که افسردگی درمان نشده می‌تواند ایجاد کند آگاه نباشند. فهرست زیر برخی از جملات و دلایلی را نشان می‌دهد که افراد احساسات خود را پنهان می‌کنند:

آن‌قدر تدریجی رخ داد که من به‌سختی متوجه شدم

برای برخی افراد، علائم افسردگیدر زنان باگذشت زمان افزایش می‌یابد. آنها حتی ممکن است متوجه نشوند که افسردگی چقدر بر آنها تأثیر می گذارد تا زمانی که یکی از نزدیکان آنها توجه خود را به این مشکل جلب کند.

من به پزشکان اعتماد ندارم

در برخی جوامع،تبعیض جنسیتی تاریخی و امروزی واستعمار، صحبت‌کردن با متخصصان پزشکی را در مورد آنچه که تجربه می‌کنند دشوار می‌سازد.

زنان ممکن است توسط متخصصان پزشکی تحت درمان بوده باشند که علائم آنها را تشخیص نداده‌اند یا با احترام به آنها نگاه نکرده‌اند و یا تشخیص اشتباه داده باشند و با آنها رفتار نادرست داشته باشند، به همین دلیل برخورد آنها با متخصصان پزشکی ممکن است باعث شده باشد که آنها احساس ناتوانی، نادیده‌گرفته‌شدن یا کلیشه‌ای داشته باشند.

من از این نگرانم که اگر در مورد مبارزه با سلامت روان صحبت کنم چه اتفاقی می‌افتد

برخی از زنان علائم افسردگی را فاش نمی‌کنند، زیرا اگر این کار را انجام دهند می‌توانند برایشان پیامدهای مضری داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که مادران می‌ترسند که بگویند افسرده هستند، زیرا نمی‌خواستند خدمات محافظت از کودک، فرزندانشان را با خود ببرند.

در برخی نقاط، شرایط سلامت روان می‌تواند منجر به برخورد با مجریان قانون شود که می‌تواند خطرناک و ترسناک باشد. بی‌اعتمادی به سیستم‌ها می‌تواند باعث شود افراد احساس کنند که باید علائم خود را پنهان کنند.

گاهی نیز بیان چنین مسئله‌ای باعث می‌شود اطرافیان به آنها برچسب‌های رفتاری بزنند و رفتارشان با فرد افسرده تغییر کند و همین موضوع باعث سخت‌تر شدن بیان حالات افسردگی و کمک‌گرفتن از یک متخصص می‌شود.

من نمی‌خواهم سربار باشم

گاهی اوقات زنان زمانی که به دنبال درمان یا درخواست کمک هستند، احساس گناه می‌کنند. این ممکن است به‌ویژه برای نوجوانان و افراد مسن که نمی‌خواهند خانواده و دوستان خود را نگران کنند، صادق باشد. این نگرانی همچنین می‌تواند بر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن تأثیر بگذارد که نمی‌خواهند چیزی را به فهرست بیماری‌هایی که با یک پزشک در مورد آنها صحبت می‌کنند اضافه کنند

من خجالت می‌کشم در مورد افسردگی‌ام صحبت کنم.

کمپین‌های بهداشت عمومی نحوه نگرش مردم به اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی را بهبود بخشیده است. اما نگرش نسبت به‌سلامت روان هنوز از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. در برخی از خانواده‌ها، جوامع و فرهنگ‌ها، افسردگی یک امر بد محسوب می‌شود.

مردم ممکن است این وضعیت را به‌اشتباه درک کنند، زیرا فکر می‌کنند که ناشی از نقص یا ضعف شخصیت است و این می‌تواند زنان را از صحبت در مورد علائم و جستجوی درمان باز دارد.

من نمی‌خواهم دارو مصرف کنم

برخی از افراد به دلیل خطر عوارض جانبی نگران مصرف داروهای ضدافسردگی و سایر داروها هستند. اما درحالی‌که همه افراد مبتلا به افسردگی دارو را به‌عنوان بخشی از برنامه درمانی خود ندارند!

چگونه به کسی که فکر می‌کنید افسردگی پنهان در زنان را تجربه می‌کند کمک کنید؟

دانستن اینکه چگونه می‌توان به فردی که به نظر می‌رسد با افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کند، کمک کرد، دشوار است. در اینجا چند گزینه برای بررسی وجود دارد:

1- می‌توانید سؤالاتی بپرسید که نشان‌دهنده توجه شما باشد و فرصتی برای صحبت‌کردن باز کند؛ اما فراموش نکنید که در سؤال پرسیدن و صحبت‌کردن زیاده‌روی نکنید و اگر فرد مقابل تمایلی به ادامه‌دادن صحبت نداشت او را مجبور نکنید.

2- بدون قضاوت‌کردن یا توصیه زیاد تنها فقط گوش کنید.

3- از کلیشه‌ها و صحبت‌های هیجان‌انگیز که ممکن است مفید نباشند، خودداری کنید.

4- پیشنهاد کنید با هم پیاده‌روی کنید.

5- برای فعالیت‌های اجتماعی کم‌فشار، با درنظرگرفتن علایق طرف مقابل، برنامه‌ریزی ترتیب دهید.

خطرات افسردگی پنهان در زنان چیست؟

محتاط بودن در مورد افشای یک وضعیت سلامتی انتخاب شخصی است. همه اعضای خانواده، دوستان یا محل کار ایمن و حمایت‌کننده نیستند، بنابراین محافظت از اطلاعات خصوصی سلامت می‌تواند برای برخی افراد بسته به موقعیت آنها تصمیم عاقلانه‌ای باشد.

اما مهم است که اگر علائم افسردگی پنهان در زنان را تجربه می‌کنید، به دنبال درمان باشید، به‌خصوص اگر علائم شما بر سلامت، تحصیلات، شغل یا کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که هر چه افسردگی پنهان در زنان تشخیص داده نشده و درمان نشده باقی بماند، علائم بدتر شده و درمان آنها سخت‌تر می‌شود.
افسردگی درمان نشده خطر خودکشی را افزایش می‌دهد. محققان مؤسسه ملی سلامت روان اشاره می‌کنند که افسردگی درمان نشده همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد، از جمله:

 • بیماری قلب و عروقی
 • دیابت
 • سکته
 • پوکی‌استخوان
 • بیماری آلزایمر

افسردگی پنهان در زنان چگونه درمان می‌شود؟

افسردگی پنهان در زنان چگونه درمان می‌شود؟

افسردگی پنهان در زنان قابل‌درمان است. هنگامی که افراد کمک دریافت می‌کنند، علائم اغلب بهتر می‌شوند، اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا اثرات قابل‌توجه باشد. رایج‌ترین و مؤثرترین درمان‌های افسردگی روان‌درمانی، داروها، یا ترکیبی از این دو هستند.

در مواردی که درمان و دارو علائم شدید را به طور کامل از بین نبرده‌اند، درمان‌های تحریک‌کننده مغز ممکن است یک گزینه اضافی باشد. همچنین بهبود برخی علائم افسردگی با ورزش، بهبود خواب و رژیم غذایی که غذاهای شیرین و فراوری شده را محدود می‌کند (مانند رژیم مدیترانه‌ای) ممکن است.

بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که روان‌درمانی و تغییر در رژیم غذایی، ورزش، الگوهای تفکر و عادات خواب آنها درمان‌های مؤثری است، به‌خصوص اگر علائم خفیف یا متوسط باشد.

کلام آخر در مورد افسردگی پنهان در زنان

افراد مبتلا به افسردگی پنهان در زنان گاهی اوقات علائم خود را از اطرافیان پنهان می‌کنند. آنها ممکن است تشخیص ندهند که چیزی که با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند افسردگی است، یا ممکن است چهره‌ای شاد نشان دهند تا احساس درونی خود را پنهان کنند.

شاید آنها نگران این هستند که دیگران در مورد آنها چه فکری می‌کنند، یا نگران عواقب جستجوی درمان برای یک بیماری روانی هستند. آنها ممکن است به طور کامل به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، همکاران، دوستان و اعضای خانواده برای حمایت اعتماد نداشته باشند. مهم است که علائم افسردگی پنهان در زنان را بشناسید و درمان کنید تا اوضاع بدتر نشود. افسردگی درمان نشده می‌تواند به‌مرورزمان به سایر مشکلات سلامتی منجر شود.

اگر شما یا کسی که می‌شناسید سخت تلاش می‌کنید تا علائم افسردگی را پنهان کنید، بهتر است بدانید که کمک خوبی در دسترس است چرا که ما در جوونه با جلسات آنلاین و مشاوران متخصص در زمینه‌ی مشاوره افسردگی همراه شما هستیم تا به‌راحتی بتوانید اولین قدم را برای درمان خود بردارید تا افسردگی را مدیریت کنید و کیفیت زندگی بهتری را بازیابی کنید.

همچنین برای مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه کنید:

https://www.healthline.com/health/depression/hidden-depression

سوالات متداول

Line
آیا زنانی که افسردگی پنهان دارند ممکن است بخاطر فرزندانشان دست به پنهان کردن افسردگیشان زده باشند؟2024-05-14T19:55:11+03:30

بله یکی از علتها ممکن است این باشد که برای تاثیر منفی نذاشتن بر روی فرزندانشون دست به پنهان کردن افسردگیشون بزنن. همچنین فکر میکنند که اگر افسردگیشان را بروز دهند، مادر خوبی نیستند و عذاب وجدان میگیرند.

آیا زنانی که افسردگی پنهان دارند ممکن است دچار فرسودگی شغلی هم شوند؟2024-05-14T19:55:48+03:30

بله، چون ممکن هست که عملکرد خوبی نتونن از خودشون نشون بدن تو محیط کار و این حالشون رو بدتر میکنه در نتیجه احتمال فرسودگی اونها هم افزایش پیدا میکنه.

آیا زنانی که افسردگی پنهان دارند میتوانند آن را به فرزندانشان نیز انتقال دهند؟2024-05-14T19:56:28+03:30

بله، چه از طریق وراثت چه از طریق الگو برداری فرزند از مادر احتمال انتقال افسردگی وجود داره.

آیا زنانی که افسردگی پنهان دارند در کارهای خانه ممکن هست کوتاهی کنند؟2024-05-14T19:57:04+03:30

ممکن است که این کار را انجام دهند. همچنین ممکن است که نسبت به این قضیه حالشان بدتر شود در نتیجه با تمام توان نقاب خوب بودن رو به چهره میزنن.

دنبال تراپیست میگردی؟

ما کمکت می‌کنیم که با توجه به نیازت، متخصصی که دنبالشی رو پیدا کنی. فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مجله جوونه

مجله جوونه، یادگیری بی حد و مرز

Line
دیدگاه خود را بنویسید

Go to Top