آنچه در مورد علائم اضطراب اجتماعی باید بدانید

علائم اضطراب اجتماعی
لوگو جوونه

نویسنده: جوونه

تاریخ: 21 اسفند 1401

علائم اضطراب اجتماعی و اختلال استرس پس از سانحه از جمله اختلالاتی هستند که اغلب افراد با آن دست به گریبان هستند، و باید برای درمان آن اقدام کنند. با وجود آنکه این اختلال به عنوان اختلالی کاملا شناخته‌شده‌است، اما به نظر می‌رسد عده کمی در دنیا به آن مبتلا هستند. اضطراب اجتماعی یک احساس ناخوشایند و توام با ترس و نگرانی نسبت به یک یا چند موقعیت اجتماعی در یک لحظه است.

این اضطراب می‌تواند باعث احساس بی‌پناهی، خجالت‌زدگی، وحشت‌زدگی، شرم، دستپاچگی در افراد شود. افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی قادر نیستند که با خود مهربان باشند و این موضوع باعث ناراحتی و نگرانی آن‌ها می‌شود. این افراد ممکن است از موقعیت‌های اجتماعی ناخوشایندی که برایشان پیش می‌آید، احساس درماندگی و ناتوانی کنند، آنها به جامعه اعتماد زیادی ندارند و این مورد باعث می شود که زندگی سختی را داشته باشند.

اختلالات اضطرابی عموما باعث ایجاد واکنش‌های شدیدتر و سخت تر در افراد می‌شود. علاوه بر این، افرادی که سابقه اضطراب‌های مرتبط با مواد مخدر دارند، بیشتر در معرض بروز اختلال اضطراب اجتماعی قرار دارند. افراد دارای علائم اضطراب اجتماعی از احساس خود به شدت رنج می‌برند و با خودشان نیز رفتار خوبی ندارند. با ادامه این مقاله از جوونه همراه باشید!

اضطراب اجتماعی چیست؟

کارشناسان انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، اضطراب اجتماعی را به عنوان “اضطراب شدید یا ترس از قضاوت شدن، ارزیابی منفی یا طرد شدن در یک موقعیت اجتماعی” توصیف می کنند. ترس از ناهنجار به نظر رسیدن در جامعه، سبب اضطراب شدید می شود و اغلب منجر به دوری کامل فرد از اجتماع می شود. از آنجایی که اجتناب یک پاسخ رایج است، در صورت عدم درمان، اضطراب اجتماعی زندگی فرد را دچار محدودیت می کند.

تجربیات یا روابط از دست رفته باعث می شود انسان ها نسبت به همدیگر بی اعتماد شوند و همین حس باعث طرد شدن آنها از جامعه خواهد شد. اضطراب اجتماعی سبب می شود کودک در مدرسه به درستی عمل نکند و فرد بزرگسال در جامعه از مهارت های اجتماعی ضعیف، عزت نفس پایین، انزوای اجتماعی و افسردگی برخوردار شود و حتی افکار یا اقدام به خودکشی را در سر خود بپروراند.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “آشنایی با انواع اضطراب و راه های درمانی آن” را بخوانید! 

علائم اضطراب اجتماعی چیست؟

اضطراب در مواجهه با موقعیت های اجتماعی خاصمعیارهای تشخیص و علائم اضطراب اجتماعی عبارتند از:

1- ترس یا اضطراب مداوم و شدید در مورد موقعیت‌های اجتماعی خاص، زیرا معتقدید ممکن است مورد قضاوت های منفی، خجالت آور یا تحقیر قرار بگیرید.

2- اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی اضطراب‌زا یا تحمل آن‌ها با ترس یا اضطراب شدید.

3- اضطراب بیش از حد که با موقعیت بوجود آمده نامتناسب است.

4- اضطراب یا پریشانی که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند.

5-همچنین علائم فیزیکی وجود دارد که فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی می تواند آن را تجربه کند. علائم فیزیکی اضطراب اجتماعی عبارتند از «ترس شدید، تند شدن قلب، قرمز شدن یا سرخ شدن صورت، تعریق زیاد، خشکی گلو و دهان، لرزش دست، بلع غذا همراه با مشکل، انقباض عضلانی دست و پا، به ویژه در اطراف صورت و گردن.

تست روانشناسی: شما می توانید با انجام تست اضطراب اجتماعی (SAIN) انواع نگرانی‌ها و ترس‌های اجتماعی خود را سنجیده تا مشاوران جوونه راهکارهای عملی برای مقابله با آن‌ها به شما ارائه دهند.

علت اضطراب اجتماعی

علت اضطراب اجتماعی

با توجه به علائم اضطراب اجتماعی می توان گفت، اضطراب اجتماعی یک بیماری روانی رایج است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این بیماری با احساس ترس و ناراحتی در موقعیت‌های اجتماعی مشخص می‌شود که می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. در حالی که برخی از افراد ممکن است علائم گاه به گاه اضطراب اجتماعی را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است روزانه با آن مبارزه کنند. در این مقاله، ما علاوه بر اینکه در بخش ابتدایی به علائم اضطراب اجتماعی پرداختیم، علت اضطراب اجتماعی را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.

عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد اضطراب اجتماعی ایفا می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که سابقه خانوادگی اختلالات اضطرابی دارند، احتمال بیشتری برای دچار شدن به اضطراب اجتماعی دارند. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که تا ۳۰٪ علت اضطراب اجتماعی ممکن است به عوامل ژنتیکی مربوط باشد.

یکی از نظریه‌ها این است که ژن‌های خاص ممکن است افراد را مستعدتر نسبت به محرک‌های محیطی کنند ، این نوع محرک ها می‌توانند منجر به اضطراب اجتماعی شوند. به عنوان مثال، اگر کسی با توجه به عوامل ژنتیکی استرس زیادی در هر مرحله از زندگی خود داشته باشد، ممکن است احتمال بیشتری برای ایجاد اضطراب اجتماعی در پاسخ به عوامل استرس اجتماعی داشته باشد.

شیمی مغز

تحقیقات همچنین نشان داده است که عدم تعادل در شیمی مغز می‌تواند علت اضطراب اجتماعی باشد. به ویژه، ناهنجاری در سطوح انتقال دهنده‌های عصبی مانند سروتونین، دوپامین و نورادینفرین با اضطراب اجتماعی مرتبط است. این انتقال دهنده‌های عصبی در تنظیم خلق و خوی و احساسات نقش مهمی دارند و اگر به درستی کار نکنند، می‌تواند منجر به احساس اضطراب و افسردگی شود.

علاوه بر این، مشخص‌شده‌است که آمیگدالا، بخشی از مغز که مسئول پردازش احساسات است، در افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی بیش از حد فعال باشد. این می‌تواند باعث واکنش بیش از حد به موقعیت‌های اجتماعی شود و منجر به احساس ترس و ناراحتی شود.

عوامل محیطی

عوامل محیطی نیز می‌توانند در ایجاد اضطراب اجتماعی نقش داشته باشند. به عنوان مثال، فردی که در گذشته تجربه‌های اجتماعی منفی مانند زورگویی یا رد شدن داشته است، ممکن است در نتیجه آن دچار اضطراب اجتماعی شود. به همین ترتیب، بزرگ شدن در خانواده‌ای با والدین بیش از حد محافظ یا منتقد ممکن است خطر ابتلا به اضطراب اجتماعی را افزایش دهد.

عوامل اجتماعی و فرهنگی نیز می‌توانند در اضطراب اجتماعی نقش داشته باشند. به عنوان مثال، زندگی در جامعه‌ای که ارزش بالایی به موقعیت اجتماعی و ظاهر می‌دهد، ممکن است فشار برای انجام و پذیرفته شدن توسط دیگران را افزایش دهد، که منجر به اضطراب اجتماعی می‌شود.

ویژگی‌های شخصیتی

برخی از ویژگی‌های شخصیتی نیز با اضطراب اجتماعی مرتبط است. افرادی که خجالتی، درون‌گرا و حساس هستند ممکن است بیشتر مستعد اضطراب اجتماعی باشند. آن‌ها ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به نشانه‌های اجتماعی داشته باشند و در شرایطی که انتظار می‌رود با دیگران ارتباط برقرار کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند، احساس خستگی کنند.

علاوه بر این، افرادی که عزت‌نفس کمی دارند یا کمال‌طلب هستند، بیشتر دچار اضطراب اجتماعی شوند. آن ها ممکن است در موقعیت‌های اجتماعی انتظارات غیرواقعی از خود داشته باشند و از قضاوت یا ارزیابی دیگران بترسند.

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

اگر به مشاوره و تراپی نیاز داری، ما میتونیم مناسب‌ترین رویکرد و تراپیست رو بهت معرفی کنیم. کافیه فرم زیر رو پر کنی!

درمان اضطراب اجتماعی

درمان اضطراب اجتماعی به وسیله روان درمانی

آیا نمی دانید چگونه بر اضطراب اجتماعی غلبه کنید؟ خبر خوب این است که اضطراب اجتماعی یک بیماری قابل درمان است.

موسسه ملی سلامت روان (NIMH) می گوید اولین قدم برای دریافت کمک صحبت با یک متخصص سلامت روان است که می تواند یک برنامه تشخیص و درمان را به شما ارائه دهد.
– درمان‌ها شامل روان‌درمانی (گفتگودرمانی) و گاهی دارو می باشد.
– درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی روان درمانی، یک روش بسیار موثر برای درمان اضطراب اجتماعی است.

جوونه، پلتفرمی برای ارتقای سلامت روان و بهبود حال درونی آدماست. ما با گروهی از درمانگران متخصص و همدل، انواع مختلفی از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی و توسعه فردی رو ارائه می‌کنیم و برای حال خوب همراهانمون تلاش می‌کنیم.

داروهای درمانی برای اضطراب اجتماعی

هنگامی که فرد به روان پزشک خود مراجعه می کند، او حتما علت اضطراب اجتماعی فرد را بررسی کرده و سپس با توجه به شناخت علائم اضطراب اجتماعی در فرد برخی از داروها را برای فرد تجویز می کند.

NIMH داروهای اضطراب اجتماعی را به سه دسته تقسیم می کند.

 • داروهای ضد افسردگی، مهارکننده‌های سروتونین (SSRIs) مانند Paxil و Zoloft، یا مهارکننده‌های سروتونین- نوراپی نفرین، (SNRIs) Effexor XR
 • مسدودکننده های بتا، گهگاه برای درمان فیزیکی اضطراب اجتماعی مانند افزایش ضربان قلب، فشار خون و لرزش تجویز می شود.
 • داروهای ضد اضطراب، مانند بنزودیازپین ها، ممکن است تجویز شوند و تحت نظارت دقیق قرار گیرند، زیرا می توانند اعتیادآور باشند.

داروها، مانند داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب، می‌توانند یک درمان موثر برای اضطراب اجتماعی باشند. این داروها می‌توانند به تنظیم شیمی مغز و کاهش علائم اضطراب کمک کنند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که داروها به تنهایی یک راه حل طولانی مدت نیستند و ممکن است در ترکیب با گفتار درمانی موثرتر باشند.

گفتار درمانی

گفتار درمانی، مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT)، یک درمان رایج برای اضطراب اجتماعی است. CBT بر تغییر الگوهای تفکر و رفتارهای منفی که به اضطراب کمک می‌کنند، تمرکز دارد. با یادگیری مهارت‌های مقابله ای جدید و تمرین تکنیک‌های آرامش، افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی می‌توانند حس کنترل و اعتماد به نفس بیشتری در موقعیت‌های اجتماعی داشته باشند.

تغییر در سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی، مانند خواب کافی، ورزش منظم و اجتناب از مواد مانند کافئین و الکل، همچنین می‌تواند به کاهش علائم اضطراب اجتماعی کمک کند. این تغییرات می‌تواند سلامت روان کلی را بهبود بخشد و مقاومت در برابر استرس را افزایش دهد.

جمع بندی و نتیجه گیری

اضطراب اجتماعی یک بیماری پیچیده است که می‌تواند به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و شخصی ایجاد شود. درک علائم اضطراب اجتماعی و دلایل آن می‌تواند به افراد کمک کند تا درمان مناسب را پیدا کنند و استراتژی‌های مقابله ای موثر را توسعه دهند. صحبت کردن با درمان، دارو و تغییر شیوه زندگی همه راه‌های موثر برای مدیریت اضطراب اجتماعی و بهبود سلامت روان و رفاه کلی است.

با توجه به آنچه در این مقاله بیان کردیم، در اصل فرد هنگامی که وارد جامعه می شود، به طور مثال در محل کار با توجه به بیماری که دارد رنگ او سرخ و یا رنگ پریده می شود و دستانش دچار لرزش شده و تعریق شدید دارد، این به صورتی است که فرد با همکاران خود هر روز مواجه می شود و نمی تواند ارتباط درستی در محل کار خود داشته باشد، بنابراین حتی ممکن است از سر کار اخراج شود.

اضطراب اجتماعی بیماری است که دارای درمان است و افراد باید به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنند.

منابع:

https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2023-03-03/social-anxiety-what-it-is-symptoms-treatments-more

دنبال تراپیست میگردی؟

ما کمکت می‌کنیم که با توجه به نیازت، متخصصی که دنبالشی رو پیدا کنی. فقط کافیه فرم زیر رو پر کنی!

مجله جوونه

مجله جوونه، یادگیری بی حد و مرز

Line

4 دیدگاه

 1. محسن 12 مرداد 1402 در 9:17 ب.ظ - پاسخ

  سلام، ترس از مواجهه با موقعیت های اجتماعی خاص مثل مصاحبه شغلی هم جزو اختلال اضطراب اجتماعی حساب میشه یا طبیعیه به خاطر موقعیت خاصی که هست؟

  • گروه جوونه 13 مرداد 1402 در 12:07 ق.ظ - پاسخ

   سلام به شما دوست عزیز، در مصاحبه شغلی ترس و اضطراب طبیعی است و برای هر کسی وجود دارد اما اگر این اضطراب مانع انجام مضاحبه شغلی برای شما می شود می تواند در دسته اضطراب اجتماعی قرار بگیرد. در نهایت نیاز هست که بررسی دقیق تر توسط فرد متخصص انجام بشه.

 2. سعید مهاجر 15 بهمن 1402 در 10:12 ب.ظ - پاسخ

  من 35 سالمه و مدت 15 سال هست که اضطراب اجتماعی دارم؛ یعنی همه چیز از یک اتفاق شروع شد و مثل یه ویروس همه جای زندگیم پخش شد؛ البته من قبلش هم به دلیل تربیت ضعیف، زمینه این مشکل رو داشتم و خجالتی بودم؛ دکتر به اندازه کافی رفتم و دارو هم اونقدرها جواب نداد؛ یعنی فکر میکنم این مشکل اصن درمان قطعی نداره؛ فقط شاید گاهی بشه کنترلش کرد؛ به خاطر این مشکل با وجود مدرک فوق لیسانس نتونستم توی اجتماع کار پیدا کنم؛ یه درآمد ناچیزی از کار های فریلنسری در خونه دارم؛ روابطم هم واقعا محدوده؛ از طرفی هم خانواده ام مدام منو با بقیه مقایسه میکنن و زخم زبون میزنن؛ نمیدونم عاقبتم چی میشه؛ از همه جا ناامیدم و افسردگی هم دارم؛ گاهی جدی به خودکشی فکر میکنم؛ یعنی به خودم میگم که این وضعیت عادلانه نیست و چرا آدم باید با این سختی ادامه بده؛ اخیرا صبح ها با افکار سیاه و بدی در مورد زندگی و گذشته ام از خواب بیدار میشم و تحت تاثیر این فشار ها توی این هوای آلوده تهران، صبحم رو با سیگار شروع میکنم؛ سوالم اینه که رهایی از این افکار بد صبحگاهی راهکار موثری داره؟
  ضمنا اگه کسی مشکلات مشابه و یا افسردگی داره و حوصله ای براش باقی مونده که حرف بزنه، من بدم نمیاد حرفای دوستان رو بشنوم و تبادل نظری کنیم؛ ایمیل من هست: saeedmohajer84@gmail.com

  • گروه جوونه 19 بهمن 1402 در 12:00 ق.ظ - پاسخ

   سلام همراه عزیز
   ممنونیم از اینکه از تجربه خودت رو با ما به اشتراک گذاشتی. جمله‌ی همه چیز از یک اتفاق شروع شد بیانگر اینه که تجربه‌های سختی رو گذروندی که مثل یک ویروس پخش شده و انگار راه رهایی نیست.
   میفهمیم قطعا خیلی ناامید‌کننده و سخت میشه وقتی به پزشکان مختلفی مراجعه میکنیم و نتیجه مطلوب رو نمی‌گیریم. چیزی که دوست دارم بهت یادآوری کنم اینه که همه ما آدما دردهای رو در زندگی داریم و ویروس‌هایی از جنس‌های مختلف بهمون چسبیده که زندگی رو برامون تلخ میکنه. چیزی که مهمه اینه که به خودمون در این شرایط یاداوری کنیم اینه که تنها نیستیم و ممکنه ادمای دیگه‌ای هم باشن که تجربه مشترکی داشته باشن. نه برای اینکه خوشحال بشیم از درد بقیه بلکه از این جهت که ببینیم هر کسی درد قصه خودش رو داره و حس‌های مشترکی با من رو تجربه میکنه. در گام بعدی چیزی که میتونه کمک کننده باشه اینه که احساسات خودت رو ببینی و از خودت بپرسی اگر یک دوست ارزشمند و حمایت‌گر اینجا بود چی بهم میگفت؟ اگر دوستی میدید که دیگران منو دارن مقایسه میکنن چه حرف دلگرم‌کننده و دوستانه‌ای رو بهم میگفت؟
   همه ما نیاز داریم به این حمایت و شفقت مخصوصا در روزهای سختی که میگذرونیم.
   پیشنهاد میکنم حتما با یک روانشناس خوب صحبت کنی و به مرور روی ترمیم این زخم‌ها کار کنی. تو ادم قوی و ارزشمندی هستی و امیدواریم به مرور بتونی اینو در درون خودت حس کنی و بتونی ویروسی که باهاش درگیر هستی رو مدیریت کنی.

دیدگاه خود را بنویسید